Parh / Baalberith – „Total Regression Of Humanity” (2017)

Nie wiem jak Wy, ale ja jestem typem słuchacza, dla którego szczerość wypowiedzi jest najważniejszym kryterium pozytywnej oceny. Dlatego też ponownie czuję się miło zaskoczony niskonakładowym splitem, nagranym własnym sumptem, który przyniósł mi niespodzianie listonosz. Kapele Parh i Baalberith łączy rodzinne miasto (Płock) i przywiązanie do prostych, siermiężnych, ale efektywnych środków, które skutecznie pomasują wasze bębenki słuchowe. Nie jest to propozycja dla miłośników wymuskanych produkcji, ale gratka dla amatorów nurzania się w chorych dźwiękach metalowego undergroundu. Szczęśliwie zaliczam się do tej drugiej grupy.

Baalberith gra staroszkolny death metal, z pewnym blackowym i thrashowym ukąszeniem oraz dużą porcją mułu i wyczuciem mrocznej formy. W Suicidal Haze surowe, podane bez ozdobników riffy, dają od razu do zrozumienia słuchaczowi, że ma do czynienia z klasyką tego typu grania, ale podaną w odpowiednio brudnym anturażu. Nieco intensywniej wypada The Hunt for Man, podobać się może dziarski Show Me Your God czy lekko thrashujący w starym stylu Infidel. Jak za starych, dobrych lat.

Muzyka Parh ciąży z kolei ku sludge/doomowemu graniu, choć zachowuje podobny dystans do nowoczesnych środków. Kapela – podobnie jak Baalberith – nurza się w szlamie zgrzebnych i szorstkich dźwięków. Wrzaskliwy wokal i brudne riffy Inner Voice już na wstępie określą grupę docelową słuchaczy, rugując pozerów. Podobać się mogą zwłaszcza grobowe dźwięki basu w Last Step, złowieszcze rozwinięcie i trupia przebojowość. Swamp Pilgrimage przyjemnie snuje się i bulgocze zarazem niczym bagienny, doomowy wyziew, a Somatic Hallucinations w intrygujący sposób łączy w sobie to, co zarazem kuszące i odpychające w tego typu muzyce.

Nawet w zestawieniu z poważnymi, oficjalnymi produkcjami ten Split nie wypada źle. Jako niezależny, nieprofesjonalny twór robi natomiast spore wrażenie. Wypada życzyć obu zespołom sukcesów i jeśli niezależna scena płocka prezentuje się w całości tak jak Baalberith czy Parh, to wypada przyjrzeć się jej z uwagą.

Ocena: 7.5/10

 

Oficjalna strona Parh na Facebooku

Oficjalna strona Baalberith na Facebooku

Paweł Lach

Paweł Lach

Od dłuższego czasu pisuje o muzyce (i nie tylko) dla różnych portali. Nie słucha latynoskiego folkloru i eksperymentów za daleko idących, jak minimalistyczne suity wygrywane na liściu dębu, poza tym jest w stanie popróbować wszystkiego.

http://lach.kf-oswiecim.net/
Paweł Lach

Tagi: , , , , , , , , , , , .