Festiwale w Polsce – są czy ich nie ma?

My rodacy mamy we krwi narzekanie, a na kwestie kultury i sztuki w plenerze bądź dużym obiekcie zrzędzimy ze wzmożoną intensywnością. Zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie pasuje – a to cena, a to odległość, a najczęściej zbyt oklepany skład. Głowa do góry, jest zgoła inaczej. Oczywiście, może brakuje w naszym pięknym kraju imprez ze repertuarem na miarę Wacken czy też Hellfest, ale wstydzić się nie mamy czego, a i nie zapominajmy, że renomę i pozycję danego festiwalu buduje się latami. Osobną kwestią jest organizacja, często w pocie czoła, która skutkuje frekwencją, dzięki której będą możliwości na zorganizowanie festiwalu w następnym roku, a gdzie jeszcze promocja… Tak, zamknięte koło, i warto się czasem nad nim pochylić. Jak wygląda stan aktualny najciekawszych moim zdaniem festiwali, dowiecie się poniżej.


Metalmania (FB)
Termin: 07.04.2018, bilety od 190 zł
Na wstępie należą się gratulacje dla Metal Mind Productions za reaktywację jednego z najważniejszych muzycznych festiwali w tej części Europy. Po ubiegłorocznej edycji z Samael i Moonspell na scenie głównej w tym roku na festiwalu zagrały legendy black metalu – norweski Emperor, ponadto między innymi Destroyer666, Asphyx, Napalm Death oraz wiele innych.

Wałbrzych Rock Fest (FB)
Termin: 21.04.2018, bilety: 65/75zł
Co prawda nie jest to stricte metalowy festiwal, ale wszyscy o szerszych muzycznych zainteresowaniach powinni być zadowoleni. W tym roku zagra Department (industrial metal), oraz Hunter, Kult i Lao Che. W przeszłości na scenie zaprezentował się między innymi Acid Drinkers, Riverside, Lostbone czy też Lipali.

3-Majówka (FB)
01-03.05.2018, karnet: TBA
To chyba idealna alternatywa na weekend majowy. Dlaczego? To proste! Wszyscy gdzieś wyjeżdżają, a więc praktycznie wszędzie można spotkać tabuny ludzi. I dlaczego takiego weekendu nie spędzić w muzyczny sposób? W tym roku między innymi: Nocny Kochanek, Vader, Kreator, Jelonek, Me and That Man oraz gros artystów z dość odmiennego muzycznego bieguna. Trzy dni pod znakiem dobrej muzyki w stolicy Dolnego Śląska brzmi po prostu świetnie!

Malbork Metal Fest (FB)
Termin: 01.06.2018, bilet: 40 zł
W tym roku odbędzie się pierwsza edycja jednodniowego klubowego festu. W Dniu Dziecka w Malborku zagrają: Decapitated, Hellvoid oraz Deadpoint.

Rose&Rock Fest Kutno (FB)
Termin: 02.06.2018, bilety: TBA
Ten festiwal odbędzie się po raz szósty i na obecną chwilę potwierdzono udział thrash metalowego zespołu Exumer oraz polskich grup: Leash Eye, Wolf Spider oraz Decapitated. W poprzednich latach bilet wstępu kosztował jedyne 30 zł.

Black Silesia III Open Air (FB)
Termin: 08-09.06.2018, karnet: 250 zł
Blask Silesia Productions coraz prężniej działa w bookingu koncertów, a ten fest jest tego niepodważalnym dowodem. Miejscówka, czyli Gród Rycerski w Byczynie jest dobrze znana, bowiem w tym samym miejscu odbywał się Dark Fest, za którym nie jeden z nas tęskni. Gwiazdami imprezy są: Blasphemy, Nigelheim oraz Satan. Czy ktoś z Was ma wątpliwości, aby się tam pojawić?

Tauron Life Festival Oświęcim (FB)
Termin: 14-16.06.2018, karnet: od 259 zł
W połowie czerwca odbędzie się kolejna edycja festiwalu pod szyldem Life Festival w Oświęcimiu. W tym roku na scenie zaprezentują się tacy artyści, jak niepowtarzalny Carlos Santana, legendarny Europe, a także projekt Punk Live, w którym wystąpią Kazik, Budzy, Siczka, Maleo i jeszcze kilku zaproszonych gości.

Impact Festival 2018 (FB)
Termin: 26.06.2018, bilet: od 235 zł
W tym roku na kolejną, szóstą już edycję festiwalu Impact Festival organizatorzy, czyli Live Nation Polska, zaprosili takich artystów, jak: Ozzy Osbourne, Bullet For My Valentine oraz Galactic Empire.

Gardłoryki (FB)
Termin: 30.06.2018, bilet: 0 zł
Jak to mówią: „najciemniej pod latarnią”. Tak właśnie jest w tym przypadku, bo impreza w tym roku odbędzie się po raz szósty i jest oddalona od Poznania o około 66 km. Rok temu grał Vader, a w tym roku moją uwagę zdecydowanie przyciąga Agressiva69.

Castle Party (FB)
Termin: 12-16.07.2018, karnet: 270 zł
Historia festiwalu sięga 1994 roku i rozpoczęła się w Zamku Grodziec. Impreza ta sukcesywnie budowała swoją markę i obecnie jest uważana za jedną z najważniejszych w kategorii muzyki gotyckiej i industrialnej. Zresztą nie bez przyczyny festiwal się wyprzedaje, w tym roku na scenie bolkowskiego zamku, jak i kościoła zagrają: ARRM, Shining, Samael, Mortiis, In The Woods… oraz wiele innych. Kto jeszcze nie doświadczył tej atmosfery, koniecznie musi odwiedzić to miejsce.

Red Smoke Festival (FB)
Termin: 13-15.07.2018, karnet: TBA
Pleszewski festiwal to przykład 200% pasji tego, co robią osoby stojące za tym eventem. Początkowo ideą było stworzenie miejsca, gdzie własny zespół organizatora „mógł sobie zagrać”. Jędrek Wawrzyniak z ekipą doprowadzili do tego, że fest się wyprzedaje, kapele się do niego dobijają, a rok w rok lista grających bandów wywołuje efekt WOW! I to wszystko w przeciągu 5 lat od debiutu festu. W tym roku wystąpią m.in.: Sons of Otis, Bongzilla czy Dopethrone. W poprzednim roku karnet był w cenie 90 zł. To najlepsze stonerowo-psychodeliczne święto dla fanatyków takiej muzyki.

Jarocin (FB)
Termin: 13-15.07.2018, karnet: od 179 zł
Co prawda festiwal ten mocno zmienił swoją formę, ale nadal można tam zobaczyć sporo ciekawych zespołów, takich jak: In Twilight’s Embrace, Obsidian Mantra, Entropia. A tuż obok nich zagrają Świetliki, hip-hopowy KęKę, Coma czy też Kortez. Jeśli nie straszny jest Wam taki muzyczny mariaż, to nie pozostaje nic tylko zapisać datę w kalendarzu i zaopatrzyć się w bilet.

Festiwal Legend Rocka (FB)
Termin: 20-21.07.2018, bilet: od 160 zł
Już kilka razy się przymierzałem, aby wpaść do Doliny Charlotty na ten festiwal, ale w tym roku akurat line-up do mnie nie przemawia, bowiem zagrają Bryan Ferry i Billy Idol, a w sierpniu Alan Parsons Live Project. Kilka lat wstecz można było zobaczyć Carlosa Santanę, Deep Purple, Whitesnake, The Sisters of Mercy, Korn czy też Alice’a Coopera. Ale wierzę, że znajdą się i tacy, którzy pojadą do Strzelinka (między Słupskiem a Ustką) dla samego Billy’ego.

Festiwal Uwolnić Muzykę (FB)
Termin: 27-28.07.2018, karnet: 50 zł
Siódma edycja festiwalu w Środzie Śląskiej będzie pierwszą biletowaną, ale nie bez powodu, bowiem na scenie misterium odprawi Batushka. To jedyny występ tego ansamblu na letnim feście w Polsce. Kolejnymi argumentami do wzięcia udziału w imprezie są chociażby dwie inne kvltowe kapele w polskim metalu: black metalowa Arkona oraz Kat&Roman Kostrzewski. Bezpłatne pole namiotowe, ciekawa strefa gastronomiczna, świetne kapele – i to wszystko za pięć dyszek.

Metal Doctrine (FB)
Termin: 28.07.2018, bilet: 0 zł
Jest dobrze, a nawet bardzo. Dlaczego?  Bo na obecną chwilę wiadomo, że zagrają: Krusher, Det Gamle Besatt, Prosecutor,
Lęk, Kat & Roman Kostrzewski oraz Witchmaster. Takie kapele i do tego za totalną darmoszkę. Chyba wiecie co należy zrobić.

Pol’And’Rock (FB)
Termin: 02-04.08.2018, bilet: 0 zł
W tym roku Przystanek Woodstock zmienił nazwę na Pol’And’Rock. To impreza, o której słyszał chyba każdy, więc przedstawiać jej raczej nie trzeba. W tym roku zagrają między innymi: Arch Enemy, Alestorm, Gojira, Blues Pills.

Czad Festiwal (FB)
Termin: 15-18.08.2018, karnet: 259 zł
Straszęcin to wieś i w tej wsi sześć lat temu pewni zapaleńcy wpadli na pomysł zrobienia festiwalu, który zwie się Czad Festiwal. Moja stopa tam nie jeszcze nie stanęła dlatego, że rozstrzał gatunkowy był przeogromny. Jednak w tym roku ma być inaczej. Jak? Ano tak, że ma być w pełni rockowy. Na obecną chwilę potwierdzono Papa Roach, Delain oraz Gloryhammer. Szału nie, ale czas pokaże, co tam jeszcze się pojawi.

Cieszanów Rock (FB)
Termin: 16-19.08.2018, Karnet: TBA
Festiwal na wschodnich kresach Polski (na północ od Lubaczowa) od 2013 zaprasza fanów muzyki na spędzenie kilku dni na terenach Roztocza, ażeby raczyć się dźwiękami generowanymi ze sceny (albo odwrotnie). Tutaj generalnie jest miszmasz, bo jednego dnia potrafi zagrać Vader oraz Strachy na Lachy czy też Arka Noego oraz Finntroll, Happysad vs Therion, i takich „par” można by jeszcze kilka podać. No ale jak to się mawia – na festiwalach „na piwko też trzeba kiedyś pójść”. W tym roku na imprezie pojawi się między innymi Decapitated, Materia oraz….. Dr Misio (haha!).

MuszlaFest (FB)
Termin: 17-18.08.2018, karnet: TBA
Bydgoski festiwal tradycją sięga roku 2003, czyli wykręci już ładny jubileusz 15-lecia. Muzycznie na imprezie grają zarówno kapele z nurtu hardcore’a, metalu, jak i punka, a organizatorzy sukcesywnie zapraszają zespoły coraz to ciekawsze i „z wyższej półki”, takie jak: Ignite, Rise of the Northstar, Blindead, Dezerter. W ubiegłym roku karnet kosztował 79 zł.

Niech Cisza Milczy (FB)
Termin: 18.08.2018, bilet: 0 zł
To festiwal, który od kilku lat odbywa się w Pyskowicach, czyli na obrzeżach Gliwic. Dotychczas jednodniowy open air gościł takie kapele, jak Percival Schuttenbach, Kat&Roman Kostrzewski, Vader, Hate. W tym roku gwiazdą imprezy będzie Obscure Sphinx. Szacunek dla organizatora, że udaje mu się pozyskać finansowanie na taką imprezę, a jak wiemy poza festami, koncertów w Polsce nie brakuje i sumarycznie każdy zaoszczędzony grosz pozwala nam zobaczyć i usłyszeć więcej muzyki na żywo. Brawo Bocian! \m/

Prog In Park II (FB)
Termin: 18.08.2018, bilet: 185 zł
Knock Out Productions przygotował drugą edycję open airowego festu w Parku Sowińskiego w stolicy Polski. W ubiegłym roku zagrali Opeth, Solstafir, blindead i Riverside, natomiast w tym roku impreza zapowiada się również interesująco, bowiem zagrają m.in.: Anathema, Sons of Apollo i Ihsahn.

Ino-Rock Festival (FB)
Termin: 25.08.2018, bilet: 159 zł
To cykliczna impreza, której początki sięgają 10 lat wstecz, a zlokalizowana jest w Inowrocławiu. Muzycznie wydarzenie jest utrzymane w klimatach rocka klasycznego i progresywnego. W tym roku gwiazdą będzie Gazpacho.

Metal Mine (FB)
Termin: 25.08.2018, bilet: TBA
Wałbrzyski fest dość szybko i mocno wbił się w mapę muzycznych wydarzeń w naszym kraju, na w których należy bezsprzecznie wziąć udział. W przeszłości na scenie Starej Kopalni wystąpili: Illusion, Obscure Sphinx, Septicflesh, Furia, Acid Drinkers. Na tegorocznej edycji zagrają: Decapitated, The Haunted, Azarath, Kat&Roman Kostrzewski oraz kilka innych równie ciekawych. Najgorzej wypada baza noclegowa w mieście, więc pozostaje obskurne schronisko „na górce” albo namiot nieopodal terenu festiwalu, w którym podobno w ubiegłym roku było ciężko wbić śledzie. Ale za to dźwięk to jest mistrzostwo świata. W ubiegłym roku bilet w przedsprzedaży kosztował (śmieszne) 55 zł.

Zgierz City of Power (FB)
Termin: 01.09.2018, bilet: 0 zł
Nie brakuje ludzi szydzących z power metalu we wszelaki sposób. Nie mnie oceniać gusta, bo to ostatnie, co bym zrobił. Ktoś lubi, to proszę bardzo – w Zgierzu koło Łodzi odbywa się power metalowe święto. Sam bym chętnie zobaczył Visions of Atlantis.

Materiafest (FB)
Termin: TBA, bilet: TBA
W ubiegłym roku po raz pierwszy odwiedziłem festiwal organizowany przez braci Piesiaków z zespołu Materia. Była to przełomowa 6-ta edycja, na której gwiazdami byli Behemoth, Illusion oraz  Riverside. Od jej zakończenia brak jakichkolwiek informacji odnośnie festiwalu w 2018 roku. Czyżby nie dźwignęli tego pod kątem finansowym? Obym się mylił.

Summer Dying Loud (FB)
Termin: 07-08.09.2018, karnet: 75 zł
Tomasz (organizator) z roku na rok przechodzi samego siebie. W ubiegłym roku zagrali m.in.: Sodom, Solstafir, Unleashed i Schammasch, a na obecną chwilę w 2018 roku potwierdzono koncerty Incantation, Entombed AD, Orange Goblin czy Ereb Altor. Bezsprzecznie jest to jeden z najciekawszych punktów na festiwalowej mapie Polski. Grzechem byłoby się tam nie stawić. Do tego darmowe pole namiotowe oraz smaczne jedzenie w przystępnych cenach. W tym roku oczywiście się tam stawię. Musowo!

Krushfest (FB)
Termin: 08.09.2018, bilet: TBA
Na obecną chwilę nie wiadomo o kapelach, które zasilą tegoroczny skład imprezy, ale mając na uwadze kto grał w przeszłości (Decapitated, KSU, Turbo, Nocny Kochanek), to raczej możemy spać spokojnie i wyczekiwać oficjalnych anonsów.

Black Waves Fest (FB)
Termin: 13.10.2018, bilety: TBA
To dość młoda festiwalowa inicjatywa i takie działania należy przede wszystkim wspierać. Nie jest to wydarzenie typu open air,  a klubowy fest. Każdego roku możemy się spodziewać ciekawego line-upu i tym razem nie jest inaczej, bowiem na imprezie zagra między innymi kvltowa Furia oraz Corruption. W ubiegłym roku bilet wstępu kosztował 25 zł.

Soulstone Gathering (FB)
Termin: 09-10.11.2018, karnet: TBA
Jacek wraz z ekipą od trzech lat ciężko pracuje nad ciekawym line-upem. W ubiegłym roku karnety w przedsprzedaży były w cenie 89 zł, a na scenie zagrali Suma, Somali Yacht Club, Death Hawks oraz czołówka polskiego stoner/doom metalu. Obecnie mogę się podzielić informacją, że w Krakowie zagra My Sleeping Carma.

Into The Abyss (FB)
Termin: TBA, karnet: TBA
To młoda inicjatywa, która ma za zadanie kruszyć ściany klubów we Wrocławiu. Maniacy undergroundowego black i death metalu mogą być zadowoleni, bo podczas trzech edycji na scenie zagrali między innymi: Profanatica, Vallenfyre, Possessed, Sadistic Intent, Grave Miasma. Nie ma jeszcze informacji o tegorocznej odsłonie, ale liczę, że organizatorzy znowu zaskoczą fanów gruzu. W ubiegłym roku karnet kosztował 100 zł.

Foad Fest (FB)
Termin: 30.11-01.12.2018, karnet: TBA
W tym roku odbędzie się druga edycja klubowego festu utrzymanego głównie w black metalowym klimacie. Skład debiutanckiej edycji był zacny, a i obecnie ogłoszone zespoły zachęcają do przybycia do Grodu Kraka. W tym roku zagrają między innymi: Hate, Aborym i Infernal War. W ubiegłym roku 2-dniowy karnet kosztował tylko 80 zł.


Jeśli dotrwaliście do końca, to wniosek się nasuwa się jeden: festiwalów u nas dostatek, a nie wymieniłem połowy niszowych ambientowych, wielkoformatowych i pewnie paru innych.
Jeśli dokładnie zwrócicie uwagę na terminy festów, to praktycznie tydzień po tygodniu możecie odwiedzać muzyczne eventy.
To po co narzekać?

Piotr

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .