AMM: „środowisko metalowe to bardzo wymagająca grupa”

Akademia Menedżerów Muzycznych to w tej chwili jedyna szkoła w Polsce nastawiona tylko na kształcenie przyszłych i dokształcanie obecnych menedżerów muzycznych oraz wszystkich tych, którzy chcieliby zagłębić się w tajniki funkcjonowania polskiego – i nie tylko – rynku muzycznego. Postanowiliśmy porozmawiać z koordynatorem Akademii, Przemkiem Kubajewskim, o tym czy szkoła uczy także, jak promować metal…

 

Rynek metalowy jest – obok hip-hopowego – jednym z najbardziej rozwiniętych w naszym kraju. Czy polskie zespoły metalowe potrzebują menedżerów? Czy na Akademii Menedżerów Muzycznych kształci się wiele osób chcących promować zespoły metalowe?

Oczywiście, właśnie dlatego, że to bardzo profesjonalny rynek, potrzebni są menedżerowie z konkretnymi umiejętnościami, których na AMM nie brakuje – każda edycja liczy sobie około 40-50% całej grupy – to ludzie wywodzący się z rocka i metalu. Tak samo jest z wykładowcami – to przecież, tak jak stwierdziłeś, jeden z najbardziej rozwiniętych rynków w naszym kraju. Co więcej, to rynek nie zamykający się tylko na Polskę, wiele kapel metalowych celuje też w zagraniczne rynki, dlatego od piątej edycji mamy też takie zajęcia, które pokazują jak promować się na zagranicznych rynkach muzycznych – ten warsztat prowadzi Krzysztof Halicz z Instytutu Adama Mickiewicza, instytucji mocno wspierającej polskich artystów.

Czy możemy mówić o powszechnym profilu menedżera, którego można wykształcić czy raczej taka osoba powinna się specjalizować w poszczególnych gatunkach muzycznych?

To bardzo dobre pytanie. Umiejętności tak naprawdę są powszechne – bookuje, promuje, tworzy umowy podobnie we wszystkich gatunkach. I można je przełożyć na konkretne pasje, fascynacje muzyczne, dlatego tak wielu „metalowców” się u nas odnajduje. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że środowisko metalowe to bardzo wymagająca i świadoma grupa – ktoś, kto chce promować swój zespół właśnie na tej scenie, powinien znać jej specyfikę.

Przed jakimi zadaniami stają dziś w Polsce menedżerowie zespołów metalowych i rockowych?

Przede wszystkim chodzi o jak największą ilość koncertów. Nie oszukujmy się, ogólnopowszechne, komercyjne media traktują po macoszemu te gatunki, ale to nie znaczy, że nie mają słuchaczy – wręcz przeciwnie. Jest też coraz więcej festiwali ukierunkowanych tylko na ciężkie granie. Oprócz tego, jest Internet – tam też trzeba umieć się wypromować, żeby nie zginąć w zalewie tandety. Wszystkich tych rzeczy, które wymieniłem, menedżerowie metalowi nauczą się u nas.

Jaką ofertę dla osób chcących prowadzić zespoły metalowe ma Akademia Menedżerów Muzycznych?

Przede wszystkim jak najwięcej wiedzy – wykładowcami Akademii są ludzie, którzy wykształcili takich artystów jak m.in. KULT czy Obershlesien. Oprócz tego, proponujemy praktyki na takich festiwalach jak m.in. Emergenza, Off Festival czy koncerty w Stodole, bogate w ciężką muzykę. W najbliższe wakacje planujemy rozszerzyć ofertę o kolejne festiwale – w tym metalowe.

Czy Wasze zajęcia są dedykowane tylko menedżerom, tudzież przyszłym menedżerom, czy mogą wziąć w nich udział również np. muzycy, którzy chcieliby nauczyć się czegoś więcej i wesprzeć swój zespół?

Ja zawsze bardzo mocno polecam udział w AMM muzykom. Nie tylko dlatego, żeby byli sami sobie menedżerami, bo często ciężko czasowo pogodzić funkcję bycia menedżerem z funkcją muzyka. AMM uczy się świadomości biznesowej i zgodzisz się ze mną, że będąc artystą dobrze mieć taką wiedzę i umiejętności. Około 30% każdej grupy, która bierze udział w kolejnych edycjach Akademii Menedżerów Muzycznych to muzycy.

Aktualnie trwa siódma edycja Akademii Menedżerów Muzycznych. Czy można się do niej jeszcze dopisać? Kiedy planowana jest kolejna edycja?

Do siódmej edycji już nie można się dopisać, natomiast już w lutym rozpoczynamy ósmą edycję. Rekrutacja zaczęła się w połowie listopada i warto zainteresować się ofertą, bo mamy teraz atrakcyjne zniżki dla uczestników.

W jaki sposób można zostać uczestnikiem Akademii Menedżerów? Gdzie i jak często odbywają się zajęcia?

Żeby zostać uczestnikiem Akademii trzeba po prostu do mnie napisać (p.kubajewski@akademiamm.pl) lub zadzwonić (536 026 266) i ustalić warunki zapisu. Zajęcia odbywają się w Warszawie, na Uczelni Łazarskiego. Jak wspomniałem, z nową edycją startujemy w lutym.

W ramach uczestnictwa w Państwa szkole, można również odbyć praktyki przy polskich festiwalach – na czym to polega?

Chodzi o to, żeby nauczyć się, jak to wygląda od środka. Mamy współpracę z wieloma festiwalami, które ja dzielę na dwie grupy. Pierwsza grupa – duże eventy takie jak Opener czy Off, proponują uczestnikom prace typu zajęcia mediowe czy akredytacyjne. To prace mniejsze, jednak warto je wykonywać, bo uczestniczy się w bardzo dużej produkcji i to niezwykle cenne doświadczenie. Druga grupa to mniejsze festiwale, zazwyczaj jednodniowe lub cykliczne (Behind The Trees czy Emergenza) – to już praca stricte przy produkcji. Każde doświadczenie uczy bardzo dużo.

Dziękujemy za rozmowę, ostatnie słowo oddajemy Akademii!

Ja również dziękuję i pozdrawiam wszystkich metalowców!

Piotr
(Visited 1 times, 1 visits today)

Tagi: , , , , , , , , , , .