Morthus: “teksty są swego rodzaju checkpointem w życiu”

Morthus to młoda death metalowa załoga z Warszawy. Zespół wydał EPkę The Abyss a ostatnio ukończył prace nad debiutanckim długograjem. W najbliższą środę rozpoczną trasę koncertową Eaters Of Hope MMXV, na której będą rozgrzewać publikę przez Infernal War oraz Outre.

Cześć! Może na wstępie opowiedzcie o tym jak powstał zespół Morthus.

Cześć! Zespół powstał w 2012 kiedy to spotkało się kilku gości ze wspólnym celem jakim jest kultywowanie prawdziwego metalu w jego najbardziej ekstremalnej odsłonie, z czasem coraz bardziej rozwijając swoją wizję tego rodzaju grania i odkrywając swój potencjał.

Czy Morthus jest Waszym pierwszym zespołem? Czy któryś z członków ma za sobą doświadczenie muzyczne?

Przed Morthus każdy z nas coś grał, ale z perspektywy czasu nie jest to warte uwagi.

Jakiś czas temu na facebookowym profilu oznajmiliście o zamiarach nagrania debiutanckiej płyty. Jak postępy w nagrywaniu?

Płyta jest już w całości nagrana, obecnie dogrywam ostatnie wstawki wokalne, został już tylko mix.

morthus studio

W jakim studio nagrywaliście oraz kto siedział za konsolą?

Nagrywaliśmy w Mandragora Studio, za konsolą siedział Maciej Radecki, u niego realizowaliśmy również The Abyss. Nie wszystko jednak z tego co usłyszycie na płycie zostało tam nagrane, niektóre dźwięki, raz uchwycone, przynieśliśmy już ze sobą. Mam na myśli intrówkę oraz niektóre wokalizy .

Znany jest już tytuł płyty?

Owszem, ale ujawnimy go pewnie dopiero po trasie.

Jeśli chodzi o kwestię liryczną albumu, to jaką tematykę będziecie poruszać na debiutanckim longplay’u? Kto pisze u Was teksty oraz jak są one dla Was ważne?

Tak na dobrą sprawę teksty na płycie są rozwinięciem znanego z EP Beast from the Abyss który był takim naszym przedstawieniem się. Teksty są mojego autorstwa, inspirowane różnymi historiami które się u nas wydarzyły, ale są też hardym spojrzeniem w przyszłość.
Teksty są swego rodzaju checkpointem w życiu, słuchając numeru zaczynam sobie organicznie przypominać co napędzało mnie do napisania właśnie takiego, jednocześnie dając kopa na scenie. Biorąc pod uwagę nasz dość młody wiek, ciekawi mnie odbiór tej płyty pod tym względem.

Czy zwróciliście uwagę jakiejś wytwórni na Siebie? Czy jednak jesteście zdani na wydanie płyty własnymi siłami?

Na pewno nie wydamy tej płyty sami, jakoś po trasie będziemy szukać odpowiedniego wydawcy, było już kilka propozycji, niektóre poważnie bierzemy pod uwagę.

Czy jesteście w stanie określić przybliżoną datę premiery?

Przełom 2015/2016

Jakie kapele są dla Was największą inspiracją ?

Te których lubimy słuchać, z jednej strony każdy ma zupełnie inny gust, począwszy od heavy, kończąc na najbardziej obskurnym black metalu, z drugiej strony wiele się zazębia i można wymienić kilka kapel które lubią wszyscy w stylu Bathory, D666, Slayer, Dissection.

Wkrótce Was czeka trasa koncertowa z Infernal War oraz Outre. Jak Wam się udało podpiąć pod ten tour? Ktoś z zespołów Was zauważył czy Wy się dobijaliście do nich lub organizatora?

trasa outre

Graliśmy kiedyś z Voidhanger więc generalnie już się znaliśmy z IW. Również na jakimś koncercie w Poznaniu widział nas Maciej – organizator tej trasy, graliśmy zresztą z Bloodthirst w którym się udziela. Dlaczego padło akurat na nas, tego nie wiem, ale jest dla nas zaszczytem dzielić scenę z najbardziej ekstremalnym polskim zespołem oraz świetnie zapowiadającym się krakowskim Outre.

Czy na koncertach usłyszymy coś z nowego materiału?

Zaprezentujemy większą część nowego materiału.

Morthus ep

EPka The Abyss jest dostępna w sieci jednak czy jest jeszcze szansa aby ją posiadać w wersji fizycznej?

Specjalnie na trasę dorobiliśmy jeszcze The Abyss, także będzie ona dostępna, aż do ponownego wyczerpania nakładu.

Czy po premierze długograja wyruszycie w długą trasę koncertową czy koncerty będą typowo „weekendowe” i okazjonalne?

Zobaczymy jaka będzie reakcja i odzew w związku z wydaniem albumu. Czas pokaże.

Pomału zbliża się koniec roku, więc jakie płyty w bieżącym roku zrobiły na Was duże wrażenie?

Totalnie rozwaliła nas wszystkich nowa Mgła, wyszła jakoś w połowie naszej sesji nagrań, pamiętam że słuchałem jej wtedy każdego wieczoru. Nowe Infernal War wg mnie weszło na jeszcze wyższy poziom, szczególnie przez warstwę liryczną. Totalna miazga. Wspomnę też o płycie Outre, która też wyszła w tym roku. Co do niej musiałem się przekonywać bo chyba na początku nie załapałem „co autor miał na myśli” i wydawała mi się to zbyt awangardowa, jednak jeszcze przed informacją o trasie bardzo się w nią wkręciłem i wyczułem jej klimat. Polecam przysiąść do tej muzy! Zajebiście weszły mi też nowe Archgoat i Cultes Des GhoulesThe Rise Of Lucifer (od pierwszego przesłuchania). Słyszałem że chłopakom podoba się jeszcze The Children of the Night Tribulation – mi aż tak dobrze nie wchodzi, ale chyba też było wydane w 2015.

Dzięki za wywiad! Udanych gigów z Infernal War oraz Outre.

Dzięki również!

Oficjalny profil zespołu na Facebooku
EPkę Abyss można legalnie pobrać z tej strony.

Piotr

Tagi: , , , , , , , , , , , , .