Batushka – trzeci singiel z nadchodzącej EPki

Dokładnie przed chwilą zespół Batushka (dowodzona przez Bartłomieja Krysiuka)  opublikował ИРМОС/IRMOS IV, trzeci singiel z nadchodzącej EPki Раскол/Raskol. Za video odpowiada Hiatsyntos, który współpracuje z zespołem od samego początku.

Premiera wydawnictwa zaplanowana jest na 7 sierpnia bieżącego roku via Witching Hour Productions (pre-order). Materiał ukaże się jako digital, jewelcase CD, limitowanym digipaku, kasecie, a miesiąc później na limitowanych winylowych wersjach, które większości zostały już wyprzedane.
Konceptem graficznym wydawnictwa oraz okładką zajął się podlaski artysta Maciej Szupica. Nagrania miały miejsce w maju bieżącego roku w których uczestniczył cały ośmioosobowy skład zespołu.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy na forum sam tytuł który oznacza podział,schizmę, odnosi się do historii zawartej na nowym wydawnictwie, ale jest również alegorią obecnej sytuacji zespołu. Raskol to pięcioczęściowa opowieść zawarta w pieśniach – Irmosach połączona w jedną spójną całość. Liryczna część opowieści powstała na podstawie własnych interpretacji tekstów zawartych w Sticherarionie, księdze która z powszechnego użycia liturgicznego zniknęła po reformie ksiąg liturgicznych przeprowadzonej przez patriarchę Nikona w XVII. Na dzień dzisiejszy księga ta używana jest przez staroobrzędowców wszystkich konfesji i była jedną z przyczyn Wielkiej Schizmy z XVII i podziału w cerkwi prawosławnej.

Muzycznie zespół powraca do swoich korzeni umiejętnie rozbudowując klimat zawarty na debiucie z 2015 nadając mu nowej rozwiniętej formy ciemnego monastycznego brzmienia. Słychać też kolejny krok w muzycznym rozwoju zespołu oraz inspiracje wschodnią kulturą prawosławia nie tylko odnoszącą się do bizantyjskiej Grecji czy też rosyjskiej monodii.

Poprzednio zespół udostępnił dwa single ИРМОС II / IRMOS II i ИРМОС III / IRMOS III.

Tracklista:
01. ИРМОС I / IRMOS I
02. ИРМОС II / IRMOS II
03. ИРМОС III / IRMOS III
04. ИРМОС IV / IRMOS IV
05. ИРМОС V / IRMOS V

batushka ep РАСКОЛ / RASKOL

Źródło: Batushka Facebook, Batushka Official Youtube

Tagi: , , , , , .