Koncert Marduk w USA odwołany ze “względów bezpieczeństwa”

Występ szwedzkiego zespołu Marduk w Oakland, w ramach amerykańskiej trasy koncertowej, został odwołany. Oficjalnym powodem jest zagrożenie dla “bezpieczeństwa publicznego”. Pod tą enigmatyczną przyczyną kryje się posądzenie zespołu przez niektóre środowiska o gloryfikowanie nazizmu i szerzenie antysemityzmu.

Klub Oakland Metro Opera House, w którym miał odbyć się koncert, próbował wyjaśnić sprawę na swoim profilu facebookowym (wpis został już usunięty).

Przez ostatni tydzień czytaliśmy wywiad za wywiadem z grupą Marduk z ostatnich 20 lat i nie znaleźliśmy choćby słowa wskazującego na to, że zespół identyfikuje się z jakimikolwiek poglądami rasistowskimi, nacjonalistycznymi czy antyimigranckimi. Nie chcemy jednak narażać naszej ochrony, pracowników klubu, ani publiki. Większość naszego personelu to osoby innej rasy niż biała (“POC and/or LBGTQ”). Co prawda, wszyscy wyrazili chęć pracy przy koncercie, lecz z racji otrzymywanych przez nas gróźb, nie możemy ryzykować. Dlatego też, ze względów bezpieczeństwa i z powodu nacisków Wydziału Policji w Oakland, zdecydowaliśmy o odwołaniu koncertu zespołu Marduk. Przepraszamy za utrudnienia.

Klub dołączył do oświadczenie e-mail, który otrzymał od policji. 

Grupa z Norrkoping w Stanach miała koncertować już w zeszłym roku. Problemy wizowe sprawiły, że Szwedzi musieli przełożyć trasę na 2017 rok. Z 13-koncertowego tour’u po USA Marduk ma w planie jeszcze dwa występy.

Ostatni album studyjny Marduk wydany nakładem Century Media Records nosi nazwę Frontschwein.

Tomek Bilewicz

Tomek Bilewicz

Woodstalker, koncertowicz, fan marketingu muzycznego, języków obcych, relaksu festiwalowego, TM, MDM i NDH
Tomek Bilewicz

Tagi: , , , , .