Myrkur: nowy klip z folkowej płyty Folkesange

Myrkur (Amalie Bruun) za niewiele ponad miesiąc, 20 marca 2020 roku wyda album zatytułowany Folkesange (pl. Pieśni ludowe). Wydawcą będzie Relapse Records (pre-order). Nowy materiał ukaże się na CD oraz na winylu w kilku kolorach.

Poniżej możemy obejrzeć teledysk do singla Leaves of Yggdrasil.
Produkcji klipu podjął się Mats Ek.

Delikatny i porywający wokal Amalie Bruun w połączeniu ze skrzypcami, fortepianem, lirą i nyckelharpą tworzą kołysankę, która, jak zauważa, „jest mi bardzo bliska”. Kontynuuje: „Napisałam Leaves of Yggdrasil o byciu daleko od osoby, którą kochasz z powodu okoliczności, które są całkowicie poza twoją kontrolą. Nornowie splatają losy Bogów i ludzi, co czasem oznacza bardzo trudne sytuacje w życiu. Chciałam stworzyć piosenka z klimatem starej opowieści ludowej, ale ze słowami, które współbrzmią dziś z moim życiem”.

Ella” – pierwszy singiel, a zarazem utwór otwierający nową płytę Myrkur. Urodzona w Danii artystka komentuje: „Utwór jest owocem lat poznawania, grania, a także słuchania tradycyjnej nordyckiej muzyki folkowej. To moja własna interpretacja pieśni folkowej dnia dzisiejszego, której korzenie tkwią w dalekiej przeszłości. Jest to swoista oda do ludzkości i naszej więzi z otaczającym nas światem, przedstawiona za pomocą kobiecego rytuału przejścia i obrządku odrodzenia w wodzie.

Amalie Bruun dodaje: „3 lata temu zdecydowałam się opublikować filmik, na którym gram starodawną skandynawską pieśń folkową na nyckelharpie. Po nagraniu tego utworu uświadomiłam sobie, że tkwi we mnie ogromna potrzeba stworzenia albumu, który odtworzyłby tego rodzaju atmosferę. Czułam, że inni ludzie również chcieliby tego doświadczyć. Zaczęłam myśleć nad starodawnymi utworami, które mogłabym nie tylko poddać własnej interpretacji, ale też przedstawić w nowej, autorskiej wersji. To właśnie jest “Ella”.

Poniżej prezentujmy odsłuch singla Ella.

Tracklista:
1. Ella
2. Fager som en Ros
3. Leaves of Yggdrasil
4. Ramund
5. Tor i Helheim
6. Svea
7. Harpens Kraft
8. Gammelkäring
9. House Carpenter
10. Reiar
11. Gudernes Vilje
12. Vinter

myrkur Folkesange
źródło: Petting Zoo Propaganda
tłumaczenie: Marcel Szczepanik

Piotr

Tagi: , , , , , , , , , , .