Nowy teledysk neofolkowego projektu Ols

ols neofolk 2020

Nowy album Ols – jednoosobowego, żeńskiego projektu obracającego się w klimatach atmosferycznego dark/neofolku na muzycznym rynku został wydany 17 kwietnia. Album Widma jest dostępny w sklepie wytwórni Pagan Records jako 6-panelowy digipak CD z 16-stronicową książeczką (kup CD).

Muzyka Ols bazuje na wielogłosowych harmoniach wokalnych, których dopełnienie stanowią partie instrumentalne budujące rytualny i hipnotyczny charakter. Najczęściej opisywana jest jako neofolk, ale konkretny gatunek jest trudny do zdefiniowania, ponieważ można tu odnaleźć elementy przeróżnych gatunków – od folku, przez hipnotyzujące kołysanki, niepokojące rytualne zaśpiewy, utwory bliskie neofolkowym balladom, aż po fragmenty inspirowane atmosferycznym black metalem.

Widma to koncept-album, poświęcony późnej jesieni, której w życiu człowieka odpowiada starość. Kolejne utwory wiodą słuchacza przez kolejne stadia starości i jesiennego zamierania; od pierwszego przymrozku, pierwszego siwego włosa, przez nadejście listopadowych ciemności, samotność, szaleństwo, aż po przyjście zimy – aż po śmierć.

W sieci własnie się ukazał nowy teledysk. Klip powstał do utworu Drzewa dawno zmarły.
Poniżej możecie obejrzeć również wcześniej udostępnione ruchome obrazy do utworów W ciemny las i Starucha.
Za teledyski odpowiada Remigusz Kacieja z Videopaka.

Anna Maria Oskierko opowiada o teledysku:

W przeciwieństwie do dwóch filmów, które już widzieliście – umiejscowionych w baśniowym bezczasie – trzecie wideo jest bardziej nowoczesne, przedstawiające moją „cywilną” wersję, nie tylko w lesie, ale też na tle budynków, nawet wśród murów pokrytych graffiti. Zdecydowałam się na taki klip, aby podkreślić, w żaden sposób nie próbuję rekonstruować historii, niczego nie odtwarzam, a jeśli już zdarzą mi się jakieś tradycyjne inspiracje, filtruję je przez swoje bardzo współczesne podejście do muzyki i sztuki w ogóle. Jestem nowoczesną osobą o nowoczesnych poglądach i naukowym podejściu do rzeczywistości, ale jestem pewna, że nie przeszkadza mi to być jednocześnie uduchowioną poetką. Dlatego właśnie w teledysku ilustrującym moją ulubioną piosenkę z nowego albumu pokazuję wam zwykłą siebie, taką, jaką zazwyczaj jestem.”
Tracklista:
1. Widma
2. Starucha
3. Siostry
4. W ciemny las
5. Ziarenko
6. Drzewa dawno zmarły
7. Ukojenie
8. Pod lodem

Ols
Źródło: Ols, Pagan Records

Piotr

Tagi: , , , , , , , , , , , .