Nowy teledysk zespołu Czarny Bez

czarny bez band czerwiec 2020
  •  
  •  
  •  
  •  

Święto Kresu, Kupalnocka, Sobótka – w najkrótszą noc w roku czyli letnie przesilenie słoneczne, nasi słowiańscy przodkowie odprawiali symboliczne obrzędy związane z powrotem lata. Składano bogom ofiary za plony w nadchodzących żniwach, krzesano ogień, przy którym odbywały się rytualne tańce kobiet przepasanych bylicą piołunem, śpiewano pieśni z motywem słońca, podczas gdy żerca wypowiadał magiczne słowa odpędzając zło. Po nich następował obrzęd wody – puszczanie wianków przez młode dziewczęta, które wróżyły sobie zamążpójście. Tej nocy poszukiwano też legendarnego perunowego kwiatu paproci, który dawał zdrowie i szczęście. Uczestnicy biesiady skakali przez ogień a tańce dawały okazje do zalotów. To nasze rodzime święto ognia i wody, radości i bliskości, zmysłowości i … miłości.

Noce Kupały to tytuł drugiego utworu polskiego zespołu Czarny Bez, nowego muzycznego tworu na polskiej metalowej scenie. Formacja gra industrialny metal (z mocnymi wpływami takich zespołów jak Ministry czy też Rammstein) z folkowym klimatem. Do tej kompozycji powstał teledysk, za realizację którego odpowiada Monika Sochańska.
Za produkcję debiutanckiej płyty, która ukaże się w 2021 roku odpowiada Tomasz Zalewski, który współpracował między innymi z Decapitated, Crystal Viper, Vane i Virgin Snatch.czarny bez logo
źródło: Czarny Bez (Youtube)
zdjęcie: Jakub Biewald

Piotr

Tagi: , , , , , , , , .