Szczegóły festiwalu Soundedit

To wydarzenie ma już długą tradycję i wiernych fanów, którzy jeżdżą do Łodzi co roku. Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w tym mieście  już po raz dziewiąty i tym razem potrwa aż cztery dni. Tegoroczna edycja rozpocznie się dokładnie 26, a zakończy 29 października. 

26-29.10.2017 – Łódź (wydarzenie)

Jego organizatorem  jest  Fundacja Art Industry, założona przez Macieja Werka oraz Marcina Tercjaka. Pierwszy z nich jest dyrektorem  Soundedit, a to postać znana zapewne fanom industrialu, szczególnie za sprawą albumów wydawanych przez tego muzyka z zespołem Hedone, ale również solowej płyty Songs That Make Sense.

Jego główną ideą jest  pokazanie jak ważną rolę  w tworzeniu muzyki odgrywa praca producentów  oraz realizatorów dźwięku. Dlatego zapraszani są do Łodzi wybitni twórcy z tej dziedziny, którzy prowadzą warsztaty dla młodych adeptów tej profesji, prezentują swoje dokonania oraz nierzadko występują też na scenie klubu Wytwórnia, bo to jest baza i główne miejsce festiwalu. Specjalnym akcentem honorującym ich prestiż i doświadczenie jest nagroda Człowiek ze Złotym Uchem, która co roku trafia do kilku wyróżnionych, a byli wśród nich m.in. John Cale, Władysław Komendarek, Daniel Lanois czy Grzegorz Ciechowski.

Spektakularny początek tym razem nastąpi   w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym (ul. Piotrkowska 102) odbędzie się wernisaż wystawy Briana Griffina i premiera jego książki „Pop”.

27 października  w Wytwórni wystąpi Gary Numan, człowiek, który inspirował wielu muzyków metalowych. Jego utwór Cars nagrany z zespołem Tubeway Army, wykonuje m.in. Fear Factory.  W tym roku artysta ten wydał album Savage (Songs From A Broken World) i będzie go w Łodzi promował. Jego show poprzedzi wrocławski  elektroniczny duet Skalpel czyli Marcin Cichy i Igor Boxx.

Dzień później też w Wytwórni zagra legenda el-muzyki, twórca „Ucieczki z tropików” czy  „Domu  w Dolinie Mgieł” – Marek Biliński, amerykański, niezwykle tajemniczy kolektyw  The Residents oraz supergrupa Holy Holy.  W jej składzie jest Tony Visconti producent, który  współpracował z takimi artystami jak: The Moody Blues, T. Rex, Thin Lizzy, The Stranglers oraz  bardzo długo z Davidem Bowie. To on przyczynił się do  tak doskonałego brzmienia utworów z płyt Space Oddity, Heroes czy The Next Day tego muzyka. Obok niego zespół Holy Holy tworzą m.in. Glen Gregory (Heaven 17), James Stevenson (The Alarm, The Cult), Paul Cudderford (Ian Hunter, Bob Geldof), Berenice Scott (Heaven 17).

Tego samego dnia odbędzie się gala wręczenia nagrody Człowieka ze Złotym Uchem, którą  tym razem otrzymają właśnie Tony Visconti,  a także Michael Nyman, Gary Numan oraz Marek Biliński.

Finałem będzie  koncert Nymana w Filharmonii Łódzkiej w niedzielę, 29 października o godz. 19.00.  Zabrzmią podczas niego utwory tego kompozytora do filmów Petera Greenawaya czy Fortepianu Jane Campion. Co ciekawe Michael Nyman pokaże jeszcze   instalację multimedialną „The Twelve-Walled Room, a 12-screen video installation by Michael Nyman” w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3). Ta praca ma być dostępna od 29 października do 18 listopada bezpłatnie. Karnet na cały festiwal kosztuje 160 zł.

Piotr

Głównodowodzący KVLTowi, fan undergroundu oraz maniakalny zbieracz płyt CD.
Piotr

Tagi: , , , .