Wardruna przekłada premierę płyty Kvitravn

Wardruna 2020

W związku ze światową pandemią koronawirusa i związanymi z tym problemami z produkcją nośników fizycznych, zespół Wardruna postanowił przełożyć premierę nowego albumu Kvitravn (Biały kruk) na 22 styczeń 2021 roku (pierwotnie premiera miała się odbyć 5 czerwca 2020).

 

Płyta Kvitravn kontynuuje opowieść Wardruny tam, gdzie zakończyła ją trylogia Runaljod, stanowi jednak nowy rozdział w rozwoju unikalnego brzmienia zespołu. Bogate brzmienie nowej płyty Wardruny nie wynika jedynie z użycia historycznych instrumentów takich jak kravik lira, tagelharpha, róg czy flet, ale jest też związane z gościnnym udziałem znanych norweskich artystów ludowych jak Kirsten Bråten Berg. Jedenaście utworów na płycie Kvitravn opowiada historie pełne nordyckiej magii, zwierząt przewodników, natury oraz mądrości, która przebija przez mity, sagi i pieśni Północy. Pre-order można zamawiać tutaj.

Utwór Grá to pierwszy singiel z piątego albumu Wardruny pt. Kvitravn. Dziś norwescy muzycy przedstawili zachwycający klip promujący utwór, który stanowi muzyczną celebrację starodawnej więzi między człowiekiem i wilkiem.

Jak wyjaśnia Einar Selvik, lider Wardruny: “Grá (Szary) to pieśń o wilku. Staramy się w niej przekazać i podkreślić to, jak ważne jest funkcjonowanie jako część natury, a nie stawianie się ponad nią. Po raz kolejny mieliśmy szansę, by pojechać do Finlandii i tam pracować z pięknym odratowanym wilkiem Tihu oraz z jego opiekunami. Klip nakręcił nasz przyjaciel Tuukka Koski wraz ze swoimi zespołem w studio Koski Syväri.

wardruna KVITRAVN 2020
Założyciel Wardruny, Einar Selvik tak mówi o nowym albumie: Każdy może skopiować i odtworzyć przeszłość, ale to, żeby naprawdę pojąć starodawne myśli, narzędzia i metody działania– i zrozumieć jak mogą one być wykorzystane w procesie twórczym jest niezwykłym wyzwaniem i moim głównym celem. Choć tytuł płyty to moje totemiczne imię, w tym kontekście nie ma ono ze mną tak dużo wspólnego – odnosi się bardziej do symboliki legendarnych białych zwierząt Skandynawii, jak i innych obszarów świata. Tym wybranym zwierzętom – krukowi, niedźwiedziowi, łosiowi, jeleniowi, słoniowi czy lwu – tradycyjnie przydaje się rolę proroczą. Są one postrzegane jako wysłańcy niosący wiadomości i budujący mosty między światami.

wardruna 2021 postponed eu tour
źródło: http://bravewords.com/, https://www.facebook.com/

Piotr

Tagi: , , , .