Werble od A do Z

Podczas słuchania muzyki, czy to rockowej, czy też metalowej, bardzo wyraźnie obok gitar rozbrzmiewa perkusja, która nadaje całemu utworowi rytm. Mało kto wie, lecz perkusja to nie jeden instrument, lecz zestaw kilku różnego rodzaju bębnów talerzy, których odpowiednie użycie składa się na dźwięk grającej perkusji. Gdyby jednak chcieć wybrać jeden, konkretny elementem perkusji, który można by uznać za najciekawszy, to z całą pewnością byłby to werbel. Czym dokładnie on jest i jakie są rodzaje tego instrumentu?

Czym jest werbel?

Werbel obok bębna centralnego to obowiązkowy element każdego zestawu perkusyjnego. Dokładnie mówiąc, werbel to niewielkich rozmiarów bęben, który dodatkowo wyposażony jest w rezonujące sprężyny. I to właśnie te zastosowane dodatkowe sprężyny odpowiadają za niezwykle charakterystyczny dźwięk, który wydobywa się z tego instrumentu.
Werbel pokrótce zbudowany jest z takich elementów jak korpus, naciągi, obręcze, które przyciskają membrany, specjalne rezonujące sprężyny, a także śruby, które służą do regulacji napięcia. I choć taka budowa jest stentorowym rozwiązaniem dla werbla, to jednak poszczególne jego wersje znacząco się pomiędzy sobą różnią. Jakie podstawowe różnice można wymieć w werblach?

Z jakiego materiału wykonane są werble?

Podstawową różnicą, która zachodzi pomiędzy werblami oraz oczywiście innymi instrumentami wchodzącymi w skład perkusji, jest materiał, z którego zostały wykonane. Różne materiały reprezentują przede wszystkim nieco inny charakter brzmienia danego werbla, lecz także oczywiście jego cena.

Zdecydowanie najpopularniejsze wersje werbla to te, które wykonane są z drewna lub też z metalu. W przypadku drewna konkretny charakter brzmienia zależny jest przede wszystkim od zastosowania odpowiedniego rodzaju drewna, a także ilości użytych do budowy werbla warstw. Zdecydowanie najchętniej używanymi gatunkami werbla są mahoń i klon.
Drugim rodzajem werbla jest ten, który wykonany jest z metalu. Cechą charakterystyczną werbla metalowego jest bardzo klarowny i wyrazisty dźwięk. Dodatkowo charakteryzuje się bardzo mocnym i głośnym dźwiękiem, lecz dla wprawnego ucha, z nutą metalicznego pogłosu. To sprawia, że w przypadku profesjonalistów o wiele większym uznaniem cieszą się werble drewniane.
Każdy, kto choć raz słuchał uważnie dźwięku, który wydaje z siebie werbel, z całą pewnością zauważył, że towarzyszy mu bardzo charakterystyczny szum. Za ten pogłos odpowiadają w głównej mierze zastosowane w werblu sprężyny.

A co z membraną?

Przyglądając się bliżej budowie werbla, nie można pominąć jeszcze jednego jego elementu, który jest kluczowy dla poprawnego funkcjonowania tego instrumentu. Chodzi tu oczywiście o membranę. Jest ona rzecz jasna produkowana z materiałów sztucznych. Nie jest to jednak próba cięcia kosztów produkcji, lecz zabezpieczenia muzyka przed kłopotami związanymi z używaniem membrany wykonanej z bardziej naturalnych produktów. Sztuczna membrana odporna jest na uszkodzenia, wahania temperatur i oczywiście wilgoć.

Który model wybrać?

Powstaje na końcu najważniejsze pytanie, jaki model werbla wybrać, jeśli kompletuje się zestaw perkusyjny? Najlepsza będzie wersja metalowa, czy może jednak drewniana?

Przede wszystkim warto na początek zastanowić się nad wielkością werbla. Do wyboru jest stosunkowo mała wersja piccolo o głębokości 3-4 cali, a także model głęboki o wartości 6-8 cali. Dodatkowo na rynku znaleźć można nieco mniejsze werble marszowe.
Jeśli już ma się wybrany rozmiar werbla, następnie należy przejść do wyboru materiału wykonania. Tutaj na początek z pewnością poleca się wersję metalową, która jest łatwiejsza w ustawieniu i oczywiście tańsza w zakupie. Jeśli jednak posiada się już nieco umiejętności i chce się podjeść do gry w nieco bardziej profesjonalny sposób, warto zainwestować w zakup werbla drewnianego.

Szeroki wybór werbli można znaleźć w salonie muzycznym Drumstore pod adresem: https://drumstore.pl/pl/401-werble



źródło: materiał zewnętrzny

Piotr
Latest posts by Piotr (see all)
(Visited 11 times, 1 visits today)

Tagi: , , , , , , , , , .