Witkacy: premiera teledysku do Zużyte wszystko

Spotkaliśmy się w roku 2015, w Roku Witkiewiczów, których działalność i twórczość – jak donosiła uchwała Senatu RP – „wywarła i nadal wywiera wpływ na kolejne pokolenia Polaków, nie tylko artystów i badaczy literatury, ale też szerokie grono odbiorców”. Poczuliśmy potrzebę wyrażenia w sposób twórczy tego wpływu.
Tak powstał projekt Witkacy, który zaprezentował w sieci teledysk do utworu Zużyte wszystko.

Dlaczego Witkacy?
Bliska jest nam jego taktyka preparowania rzeczywistości na potrzeby sztuki. Deformacje, uwypuklenia, skróty, przerysowania w sposób bardziej precyzyjny docierają do sedna niż skrupulatny i nudny realizm. W jego – Witkacowskim – świecie tkanka bytu leży już pod mikroskopem wstępnie przygotowana do wnikliwej, samodzielnej obserwacji.

Dlaczego takie instrumentarium?
Używamy elektrofonów i aerofonu. Łączymy brzmienia kojarzone dotychczas z szeroko rozumianą muzyką electro z naturalnym i niezwykle interesującym tonem akordeonu, który zwykle towarzyszy wykonawcom z kręgu muzyki ludowej bądź klezmerskiej. Takie połączenie jest gwarancją uzyskania nastroju pożytecznej melancholii. Ten nastrój zaś to wynik rezonansu powstałego w czasie lektury tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Projekt Witkacy tworzą:
Mateusz Kwapień – akordeon
Artur Telwikas – elektrofony elektroniczne
Maciej Żmidziński – sample, głos

Piotr

Głównodowodzący KVLTowi, fan undergroundu oraz maniakalny zbieracz płyt CD.
Piotr

Tagi: , , , , , , , .