Wyjątkowa reedycja Black Sabbath “Paranoid”

black sabbath

Po sukcesie pierwszego albumu grupy z początku 1970 roku, Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler i Bill Ward powrócili jesienią tego samego roku z płytą Paranoid. Była to pierwsza płyta zespołu, która znalazła się w topie list w Wielkiej Brytanii sprzedając się w ponad 4 milionach kopii w samych tylko Stanach Zjednoczonych! Utwory takiej jak War Pigs, Planet Caravan, Iron Man, no i oczywiście Paranoid do dziś inspirują nowe generacje muzyków na całym świecie.

Uznany za twórcę nowego gatunku muzyki, jakim jest heavy metal, legendarny zespół z Birmingham, Black Sabbath, świętuje w tym roku 50. rocznicę wydania swojego albumu Paranoid. Sam album ma status legendy i sprzedał się w milionach egzemplarzy.

9 października 2020 roku ukażą się jako 5 płytowa wersja winylowa i 4 płytowy box CD. Reedycje zawierają nigdy wcześniej niepublikowane dwa koncerty z 1970 roku. Pre-ordery można zamawiać tutaj.

Paranoid: Super Deluxe Edition zawierać będzie wersję oryginalną albumu, wersję albumu z quad mixem z 1974 rok przygotowanym do stereo oraz dwa koncerty z 1970 r.: z Montreux i Brukseli, które nigdy do tej pory nie zostały wydane. Pięcio płytowe wydawnictwo ukaże się w twardej oprawie z dużą książeczką zwierającą wywiady ze wszystkimi czterema członkami zespołu, archiwalne zdjęcia i materiały pamiątkowe, plakat oraz replikę książki z trasy z czasów Paranoid.

Paranoid: Super Deluxe Edition: pierwsza z płyt winylowych to oryginalny album, druga to album ze specjalnym miksem quadrofonicznym. Ta wersja została wydana na winylu i 8 ścieżkowej taśmie w 1974 roku, ale została wyprzedana wiele lat temu i obecnie została ona przetworzona do wersji stereo i na potrzeby płyty winylowej.

Kolekcję wieńczą trzy płyty, które zawierają pierwszy raz wydane dwa koncerty zarejestrowane w 1970 roku. Pierwszy z nich odbył się 31 sierpnia w Montreux w Szwajcarii, tuż przed ukazaniem się Paranoid. Posłuchać można zespołu, który stał się już wtedy zgraną grupą. Muzycy prezentują na żywo po raz pierwszy takie utwory jak Hand Of Doom i Iron Man wplatając w set N.I.B. oraz Behind The Wall Of Sleep ze swojego albumu debiutanckiego.
Drugi koncert został zarejestrowany kilka miesięcy później w Brukseli, w trakcie występu w belgijskiej telewizji. Na nieoficjalną wersję tego klasycznego występu można było natrafić, ale nigdy nie brzmiało to tak dobrze.

Tracklista:
LP 1: Album oryginalny
Strona A
1. War Pigs / Luke’s Wall
2. Paranoid
3. Planet Caravan
4. Iron Man
Strona B
5. Electric Funeral
6. Hand Of Doom
7. Rat Salad
8. Jack The Stripper / Fairies Wear Boots
LP 2: Quadradisc Mix in Stereo (WS4 1887) 1974
Strona C
9. War Pigs / Luke’s Wall”
10. Paranoid”
11. Planet Caravan”
12. Iron Man”
Strona D
13. Electric Funeral”
14. Hand Of Doom”
15. Rat Salad”
16. Jack The Stripper / Fairies Wear Boots
LP 3: Live in Montreux 1970 (Part One)
Strona E
17. Intro
18. Paranoid
19. N.I.B.
20. Behind The Wall Of Sleep
Strona F
21. Iron Man
22. War Pigs
LP 4: Live in Montreux 1970 (Part Two)/Live in Brussels 1970 (Część pierwsza)
Strona G
23. Fairies Wear Boots
24. Hand Of Doom
Strona H
25. Paranoid
26. Hand Of Doom
27. Rat Salad
28. Iron Man
LP 5: Live in Brussels 1970 (Część druga)
Strona J
29. Black Sabbath
30. N.I.B.
Strona K
31. Behind The Wall Of Sleep
32. War Pigs
33. Fairies Wear Boots
Black Sabbath Paranoid box
Black Sabbath Paranoid
źródło: BMG, Bang Music

Piotr

Tagi: , , , , , , , , , , , .