A.H.P. – “Forakt- Hat og Død” (2018)

Pierwszą styczność z A.H.P. miałem dwa lata temu, kiedy to na rynku ukazał się ich debiutancki album Against Human Plague. Jako człowiek wychowany na norweskim black metalu, który czuje te melodie kostnie, dorwałem się do tej płyty ze śliną na ustach i z obłędem w oczach. Ale jakoś mnie nie kupiła.

A ostatnio naczelny podrzucił mi ich ostatnią EPkę (wydaną nakładem włoskiego Avantgarde Music) z lekkim ostrzeżeniem, że może być ciężko, bo co napisać o albumie po jednym kawałku (nawet jeśli trwa prawie 20 minut) i coverze Burzum. Ja też sceptycznie podszedłem do tego materiału, ale po kilku taktach stwierdziłem, że biorę. I wziąłem.

O ile wspomniany wyżej album pełnowymiarowy wzbudził we mnie uczucia nijakie, tym razem poszedłem z kontemplacją w zupełnie inną stronę. Wtedy pomyślałem, że muzykanci nie mając sprecyzowanego pomysłu na kawałki, zagrali średniej jakości blackmetalową sieczkę, o tyle tutaj koncept jest wyraźny i klarowny. Co prawda kawałek czuć Mgłą na mniej więcej kilometr, ale trudno skarżyć się na taki smrodek. Czyli wiecie już jak jest – ostra perkusja, ostre gitary i powolny growl odbijający się dalekim i słabo słyszalnym echem. Ale wszystko to zgrane świetnie, z klimatycznym interwałem gdzieś w drugiej połowie utworu.

Cover Burzum – jak to cover. W dodatku Gulnar (krajan nasz, tak nawiasem) wybrał do swoich celów sławetny utwór Tomhet z Hvis Lyset Tar Oss, który może i był swego rodzaju zjawiskiem, ale w czasach Født til å herske, a nie w wieku dwudziestym pierwszym. Z tego rodzaju muzyki wycofał się nawet sam Mortiis. Tak więc choć oryginalny Tomhet kocham z serca całego, cover (choć udany i z ciekawymi aranżami) przeleciał mi jak myśl o kolejnym piwie.

Faktycznie EPka jest krótka i w utwory uboga, a Tomhet jest po prostu jej etno wypełniaczem (tak przy okazji posłuchajcie sobie tego utworu w wykonaniu francuskiej formacji Ulfberht). Niemniej jednak utwór Amonf the Dead powalił mnie na kolana i właśnie wracam do płyty Against Human Plague. Może ja coś w niej przeoczyłem?

Ocena: 7,5/10

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , .