Arckanum – „Första Trulen” (2019)

Första Trulen to niby EPka jednoosobowego szwedzkiego projektu Ackanum, którego historia sięga lat dziewięćdziesiątych. Nic więc dziwnego, że projekt Shamaatae opiera się na tak zwanym raw black metalu. Napisałem też „niby”, gdyż Första Trulen EPką jest tylko z formalnego punktu widzenia. Tak naprawdę krążek ten trwa aż czterdzieści jeden minut i spokojnie mógłby być albumem pełnowymiarowym.

Za wydanie tego dziwactwa odpowiedzialny jest niemiecki Folter Records. I dobrze, bo to niewielka, niszowa wytwórnia, dzięki której projektowi udało się osiągnąć i utrzymać podziemne brzmienie i klimat. Płyta w naturalny sposób przypomina więc pierwsze dokonania Burzum, Darkthrone czy Mayhem.

Krążek zawiera aż dziesięć utworów utrzymanych w jednym, surowym klimacie. Surowa, przesterowana gitara, surowy, wykrzykiwany na granicy ludzkich możliwości growl i ledwie słyszalna sekcja rytmiczna towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej minuty. Melodyka w tym przypadku nie jest sprawą nadrzędną. Istotne są emocje i ich przekazanie w jak najczystszej postaci. I to udaje się nieźle. Nawet w nieco wolniejszych (nie mogę napisać spokojniejszych, bo do spokoju to tu bardzo daleko) utworach (Barghet) ta surowizna i prosty przekaz wyraźne są jak na dłoni. Wzorem wspomnianego wcześniej Varga odmienny od reszty jest także utwór ostatni. Kawałek ten to klawiszowy ambientowy twór, który w przeciwieństwie do takiego na przykład Tomhet jest afoniczno-kakofonicznym zbiorem dźwięków. Tak więc przyjemność z jego wysłuchania jest żadna. A, i jeszcze Intro, które również przywodzi na myśl Vikernessa, tyle że z czasów więziennych albumów ambientowych. I to by było na tyle.

Niestety w moim przekonaniu projekty raw blackowe bronią się tylko wtedy, kiedy są naprawdę naturalne. Mam tu na myśli czas, w którym zostały nagrane. Tak więc EPka ta wydana w roku dziewięćdziesiątym zrobiłaby na mnie pewnie ogromne wrażenie, a tak przeleciała bez większego echa. A nawet z delikatnym wstrętem. Polecić może mógłbym ten album surowym purystom. Cała reszta fanów black metalu może sobie słuchanie ostatniego wydawnictwa Arckanum po prostu odpuścić.

 

Arckanum na Fecebooku

Arckanum na Bandcamp

Arckanum w Encyklopedii Metalu

Ocena: 5,0/10,0

 

Tagi: , , , , , , , , , .