Arenna “Given To Emptiness” (2015)

Maniacy stoner rockowych/psychodelicznych klimatów być może słyszeli już o baskijskiej kapeli Arenna. Given To Emptiness to ich druga długogrająca płyta, produkt jak najbardziej mieszczący się w kanonach tego typu grania. To paradoksalnie jednocześnie największa wada i zaleta krążka. Miłośnicy brudnych odjazdów poczują się zadowoleni, reszta machnie ręką. Ale muzyka dla wszystkich jest tak naprawdę dla nikogo, więc może lepiej, że zespół penetruje te muzyczne szlaki, które naprawdę kocha? W każdym razie wychodzi im to przekonująco.

Dużo tu przesterów, leniwych z pozoru dźwięków, z wolna tężejących kompozycji (zazwyczaj dość długich i rozbudowanych – choć nie do przesady). Zaczyna się od zgrzytliwego i programowo monotonnego utworu Butes. Z pozornej kakofonii, w której gitarzysta – „rzeźbiąc” dźwiękowe pejzaże – odwala kawał dobrej roboty, wyłania się psychodeliczny odlot. Panowie z jednej strony potrafią „dołożyć do pieca”, serwując nam prawie doomowy, ciężki riff jak w The Pursuer (okraszonym jednak niemal hippisowską aurą), ale też zaproponować spokojną, niemal balladową kompozycję Move Through Figurehead Lights, gdzie swoje robi melodyjny wokal osobnika zowiącego się Txus dr. Sax. Podobnie rzecz się ma z instrumentalnym kawałkiem Chroma – w obu tych utworach pojawia się jednak mocniejszy akcent pod koniec. Klasycznie stonerowo i „pustynnie” wypada muzyczny i tekstowy hołd dla Siedzącego Byka, legendarnego wodza Siuksów (Drums For Sitting Bull). Zgrabne uzupełnienie zestawu stanowi brudny i senny Visions of Rex oraz Low Tide, niemal folkowa miniatura serwowana na koniec.

Fani tego typu grania muszą sprawdzić koniecznie, reszta może sobie darować. Barwna i odjechana oprawa graficzna (ach te grzybki!), z którą odpowiedzialny jest Khoa Le dobrze uzupełnia się z psychodelicznymi dźwiękami i tekstami – Nasoni Records zdaje się zresztą przykładać do wyglądu swoich digi packów sporą uwagę. Doradzam zatem, by zaopatrzyć się w wersję winylową. Muzyczny odlot bywa w przypadku niektórych bandów bardziej intensywny, ale cieszmy się z tego, co jest. Płyta Given To Emptiness ma sporo atutów.

Ocena 8/10

Arenna na Facebooku: https://www.facebook.com/arennarock

Nasoni Records: http://www.nasoni-records.com/

Paweł Lach

Paweł Lach

Od dłuższego czasu pisuje o muzyce (i nie tylko) dla różnych portali. Nie słucha latynoskiego folkloru, a poza tym jest w stanie popróbować wszystkiego.

http://lach.kf-oswiecim.net/
Paweł Lach

Latest posts by Paweł Lach (see all)

Tagi: , , , , , , , .