Bait “Sunburst” (2016)

Bait, niemiecki zespół grający blackened hardcore powstał stosunkowo niedawno bo w 2013 roku. Rok później chłopaki zaprezentowali swoją debiutancką produkcję Cursed among Saints, która zaowocowała ponad 60 koncertami. Na 6 czerwca 2016 roku, przypada premiera ich nowego albumu – Sunburst. Zawiera on 5 piosenek i trwa ponad 27 minut.

W porównaniu z poprzednią produkcją brzmienie gitar zostało odświeżone. Strojenie, które wybrał David, gitarzysta zespołu i basista – Björn, idealnie pasuje zarówno do muzyki black metalowej (mimo braku wysokiego przesteru) jak i hardcoreowej. Oczywiście na albumie nie brakuje czysto blackowych, szesnastkowych partii tremolo na gitarze. Gitarzysta prezentuje również powolne, atmosferyczne granie jak na drugim, najdłuższym utworze z całej tej płyty (Inner War). Riffy na płycie nie są skomplikowane, dominuję ich zróżnicowanie i selektywność. Prócz ciężkiego grania występują także bardziej przestrzenne momenty.

Najbardziej na tym albumie wyróżnia się perkusja. Ona tak naprawdę nadaję urok piosenkom i decyduje o tym czy utwory mają mieć charakter black metalowy czy też hardcore’owy, co świetnie  słychać w pierwszym utworze Nihil. Główny riff utworu to czysto core’owe granie, któremu towarzyszy szybka i agresywna perkusja. Melodia gitarowa następnie przechodzi we wcześniej wspomniane tremolo, a perkusja w blast beat.

Teksty, które wykrzykuje Nico mają głównie tematykę antyreligijną i nihilistyczną. Jego niższa tonacja wokalna świetnie pasuję do muzyki hardcoreowej. Z kolei wyższe partię, które możemy usłyszeć, na przykład na tytułowym tracku Sunburst, zahaczają o ideologię muzyki black metalowej. Tempo ostatniego utworu i jego melodia sprawia, że wokal brzmi przygnębiająco. Wokalista zatem dobrze potrafi wpasować się klimat utworu i oddać jego atmosferę.

Sunburst to ciekawy materiał. Nie potrafię znaleźć jego minusów. Chłopaki dobrze sprawują się na swoich stanowiskach. Wraz z drugą produkcją powoli zarysowują swoje brzmienie i starają się dodawać własne elementy. Kompozycja albumu jest przemyślana i miło się jej słucha. Pomimo większej naleciałości black metalu, płytę polecam również miłośnikom hardcora. Fani łączonych przez zespół gatunków znajdą coś w ich utworach, co przekona do śledzenia Bait na dłuższą metę.

 

Ocena: 10/10

Jakub Zakrzewski

Czysty brudas. Student UKW, Humanistyki 2.0. Fan ciężkich brzmień i dobrego growlu.

Latest posts by Jakub Zakrzewski (see all)

Tagi: , , , , , , .