Balance Interruption – “Door218” (2016)

Tym razem mam okazję sięgnąć po twór zespołu Balance Interruption z Kijowa. Co prawda nie jest to wydawnicza świeżynka, jednak ów album może spotkać się z aprobatą fanów baaardzo ekstremalnej muzyki. Album Door 218 wydany został przez trzech stałych członków, plus gościnnie Dragon władający saksofonem. Za wydanie płyty odpowiedzialny jest Satanath Records.

Door 218 zawiera osiem kawałków w stylistyce, która określana jest jako psychodeliczny/ eksperymentalnyblack metal, pokusiłabym się jednak o stwierdzenie, że jest wręcz schizofreniczny, zerkając choćby na okładkę z dziwnymi rysunkami, które mogą wzbudzać poczucie dezorientacji. Po sporej dawce kakofonii dostałam skrętu karku i ani myślę o powtórce. Niestety całościowo przyjemność obcowania z niniejszą muzyką jest raczej wątpliwa.

Na początek będę pastwić się nad Last sunset without Sun – utwór wyjątkowo nieprzystępny dla ucha, utrzymujący dość szybkie tempo, z wokalem lekko zaciągającym death metalem. I choć saksofon nie jest moim ulubionym instrumentem, to moment, w którym się pojawia przynosi ukojenie, a w dalszej części słychać całkiem udany mariaż saksofonowej solówki z perkusyjną młócką. Może bardziej pasowałoby tu określenie bliżej wytycznym death, bo w utworze Not survived to sentencing pojawia się zarówno deathowy growl, który przypomina mi ogromnego zaślinionego buldoga, jak i blackowy skrzek, jednak narzucony rytm wskazuje, że to pierwsze określenie jest bardziej adekwatne. Dalej, zastosowanie industrialnej elektroniki wcale nie przysłużyło się temu, by odbiór płyty był lepszy, wręcz przeciwnie. Odnoszę wrażenie przypadku i zbędnego natłoku. Ale mimo wielości występujących dźwięków, brzmią dosyć klarownie i nie ma problemu z ich oddzieleniem. Choć w Hypnotik eye kvlt terror pojawia się „kwadratowo” brzmiące gitarowe solo, większego zróżnicowania na płycie na próżno szukać.

I tak, w bólach zbliżam się do końca płyty, która zafundowała 40 minut znęcania się nad psychiką, co trwało stanowczo zbyt długo przy tego typu materiale. Jeśli więc Drogi Czytelniku nie boisz się wizyty na oddziale, ta płyta jest dla Ciebie.

Ocena: 3/10

Tagi: , , , , , , , .