Black Holocaust – “Torching Down the Patriarchs Creation!” (2018)

Black Holocaut to kolejny jednoosobowy, enigmatyczny, black metalowy projekt z Francji. Stojący za nim osobnik stawia pierwsze kroki w podziemiu, bo ma na koncie zaledwie dwie demówki, a Torching Down The Patriarchs Creation! jest drugą z nich.

Słuchając takich rzeczy jak Black Holocaust, zaczynam się zastanawiać, po co w ogóle eksploruję blackowe podziemie francuskie. Bywają chwile zwątpienia, ale ciągle mam nadzieję na odkrycie jakiegoś bandu, który jutro poprzestawia szeregi i ustanowi nowe rozdanie na scenie. Ktoś jednak kiedyś powiedział, że frajda polega na pogoni, a nie złapaniu króliczka, i chyba coś w tym jest.

A Black Holocaust? W zasadzie można by zamknąć tę recenzję w jednym zdaniu – obskurny black hołdujący pierwszej fali, i nic ponadto. Kilkanaście minut muzyki, trzy autorskie utwory, z których żaden się nijak nie wyróżnia i całkiem fajnie przemycony cover fińskiego Goatmoon. Nasz bohater nasłuchał się Hellhammer, bardzo wczesnego Mayhem, wziął ich motorykę, parę riffów, średnie tempa, ze dwie akustyczne wstawki, podlał to wszystko brudnym brzmieniem gitar, nieśmiało kłaniającym się najczarniejszemu Darkthrone i sklecił z tego oldschoolowy, przeciętny black, zagrany od sztampy i przez szablon. Bardzo to wszystko proste i czołobitne wobec ojców założycieli, ale widocznie takie było założenie. Nie znaczy to jednak, że nie dałoby się wykrzesać z tego więcej ognia, ciężaru i diabła, bo kompozycje mają do tego potencjał, lecz wykonanie jest stanowczo zbyt rozmemłane, przez co chęć słuchania tego demo mija w okolicach dziesiątej minuty. Aż szkoda, bo naprawdę niewiele zabrakło, by mieć fajny, zagrany z jajem ukłon dla pierwszej fali.

Cóż, grać każdy może, ale jeśli Black Holocaust nie wykrzesze z siebie odrobinę więcej, to nigdy nie wyjdzie poza głębokie podziemie. Choć i tak pewnie wcale tego nie chce.  

Ocena: 6/10

 

Rafał Chmura

Tagi: , , , , , , , , .