Chorea Minor – “Black White Moon” (2020)

Chorea Minor to elektroniczny projekt niemieckiego kompozytora, muzyka i wokalisty Mario Brauna. Black White Moon to z kolei podzielony na dwie części koncept album. Choć z tym konceptem bym nie przesadzał, ani nie dopisywał specjalnej filozofii do wciągających skądinąd dźwięków. Nieprawdą także jest, że dwie płyty CD różnią się od siebie znacząco. Co prawda dwaj różni producenci maczali palce przy obu, a na pierwszym (Black) mamy do czynienia z większą ilością wokali (często w postaci melorecytacji, ale z grubsza dostajemy to samo. Trochę szkoda, bo tak naprawdę wszystko dałoby się zmieścić na jednym krążku i nie mydlić słuchaczowi oczu, że oto jakiś niezwykły dyptyk. A przecież aż się prosiło, by “biała” i “czarna” strona księżyca przemówiły odmiennymi muzycznymi językami.

Dobra, czepiam się, a przecież kompozycyjnie i aranżacyjnie Chorea Minor prezentuje się dość ciekawie. Rodzą się te dźwięki gdzieś na styku synth popu (najbardziej piosenkowo wypadają Sleepless albo Trickle Of Life), mające w sobie nieco z ducha takich mistrzów jak Deine Laikaien, czasem zbliżające się do estetyki techno w kosmicznym nieco wydaniu (Black White Moon, Question Mark). Za sprawą wokaliz i szczypty egzotycznych melodii pojawia się też na tym albumie (albumach) odrobina mistyki, tajemnicy. No i ta kosmiczna nieco przestrzeń jak z nagrań Jeana Michela Jarre’a, która pozwala – choć momentami – udać się na międzygalaktyczną podróż. Czasem czułem się, jakby powróciły czasy PRL i programy typu “Sonda”, z ich specyficzną ścieżką dźwiękową. Sigma i Pi także słuchaliby z zaciekawieniem. Wciąga to nawet, choć nie przynosi ewidentnych oczarowań.

Jako że takie dźwięki i taka pula instrumentalnych, syntetycznych patentów powraca dzisiaj często za sprawą muzyki z gier czy seriali, wbrew retro konotacjom Chorea Minor wypada dość świeżo. A może i nawet modnie za sprawą staroświeckości, która bywa ponownie w cenie. Fanom elektroniczno-ejtisowych klimatów można polecić oba, biało-czarne rozdziały albumu, który mógłby być jednym. Synth space pop? Dancing w staroświeckim filmie sci-fi można by zorganizować do podobnej muzyki. Koniecznie z niemieckojęzycznym lektorem.

ocena: 6,5/10

Oficjalna strona artysty na Facebooku

Echozone na Facebooku

Chorea Minor na Bandcamp

Tagi: , , , , , , , , , , , .