Crippled Black Phoenix – „Horrific Honorifics” (2018)

W przededniu ukazania się kolejnego dzieła Crippled Black Phoenix postanowiłem zmierzyć się z wydaną 9 marca br. przez Season of Mist epką pt. Horrific Honorifics. Celowo do tej pory nie przesłuchałem nawet sekundy z premierowych nagrań z nadchodzącej płyty Great Escape, by nie zakłócić sobie odbioru tegoż materiału, będącego hołdem dla inspiracji zespołu w postaci sześciu coverów, trwających łącznie trzydzieści dwie minuty.

Projekt Crippled Black Phoenix uważam za bardzo trudny do sklasyfikowania muzycznie. Najprościej będzie przykleić im łatkę, która pojawia się w informacjach dla prasy, czyli dark rock. Styl C.B.P to wypadkowa różnych wpływów, która w rezultacie daje enigmatyczny i mroczny efekt. Można na siłę doszukiwać się inspiracji w postaci post rocka, stoner metalu, klimatów sludge, ale byłyby to tylko porównania do konkretnych momentów utworów, a nie ogólnego stylu. Zatem z czystym sumieniem pozostanę przy dark rocku. Niewątpliwie projekt ten po prostu musiał być wyjątkowy, wystarczy tylko spojrzeć na listę zespołów, z których pochodzą/pochodzili ludzie udzielający się w nim – Electric Wizard, Iron Monkey, Borknagar, Mogwai, Portishead, Pantheist, The Crown, Gonga… Do sedna.

Na Horrific Honorifics składa się sześć kompozycji, które są przeróbkami utworów innych artystów, a które miały wpływ na muzyków C.B.P. Zespół wybrał kapele zróżnicowane stylistycznie i postarał się, by te klasyki zabrzmiały jak ich własne. Zabieg się udał, rzeczywiście każdy utwór brzmi wyjątkowo i nie jest wierną kopią oryginału. Ewentualnie przy ostatniej kompozycji The Faith Healer, będącej przeróbką The Sensational Harvey Alex Band można rzeczywiście mieć wrażenie, że to jednak cover. Utwór odbiega klimatem od reszty, na co ma też wpływ gościnne wystąpienie wokalisty The Black Hearted Riders James’a Raya.

Pozostałe pięć nagrań do złudzenia przypomina twórczość C.B.P i jest to w mojej ocenie atut tego materiału. Odklepać z nut czyiś utwór jest łatwiej, niż przerobić na swoją modłę i unieść ciężar legendy.

Jako pierwszy wybrany został utwór zespołu Arbouretum, zatytułowany False Spring. Nie znałem wcześniej tej kompozycji, ale oczarowany zostałem od pierwszych nut. Z onirycznym głosem wokalisty Daniela Änghede piosenka nabrała kosmicznego klimatu. To samo tyczy się utworu numer dwa, który jest przeróbką The Golden Boy Swallowed By the Sea, pochodzącego z dyskografii Swans. Przestrzeń, atmosfera i piękno przy użyciu wręcz ascetycznych środków jest podane powoli i delikatnie. Trzeci z kolei, noszący tytuł Will-O-The-Wisp jest coverem MAGNOLIA ELECTRIC CO. Główną cechą charakterystyczną względem oryginalnej wersji jest fakt, że na epce C.B.P utwór został zaśpiewany przez wokalistkę Belindę Kordic, i właściwie nie wymagał wielkich rewolucji aranżacyjnych.

Z kolei następny w zestawie, Victory znany z twórczości legendarnego No Means No już potrzebował ingerencji Czarnego Feniksa, by stał się w pełni symbiotycznym składnikiem całości. W oryginale to bardziej mówiony czy też wykrzyczany numer, a tu dołączył do grona rozmytych i rozmarzonych melodyjnych kompozycji. Przedostatni w kolejce pojawia się utwór małego znanego zespołu z lat 90. The God Machine, noszącego tytuł In Bad Dreams. Jest to najbardziej „piosenkowy” moment na Horrific Honorifics, aczkolwiek nadal pasujący to ogólnego zamysłu. Całość zamyka wcześniej wspomniany The Faith Healer The Sensational Alex Harvey Band, który posiada lekko żywszą budowę od pozostałych kompozycji, a wokal Jamesa Raya brzmi w nim jak skrzyżowanie Billy’ego Idola z Elvisem. W połączeniu z psychodelicznymi hammondami otrzymujemy iście diabelski efekt.

Crippled Black Phoenix jako projekt bardzo ambitny nawet przy nagrywaniu przeróbek okazał się
bardzo wizjonerskim i nie znającym kompromisu tworem. Moim zdaniem epka Horrific Honorifics zasługuje na traktowanie jej jako pełnowartościowy materiał, a nie jako wypełniacz między albumami. Nie ma tu słabych momentów, utwory dobrane są ze smakiem i zagrane na najwyższym poziomie.

Ocena:8

Crippled Black Phoenix na Facebooku

Tagi: , , , , , , .