Deiquisitor – „Downfall Of The Apostates” (2018)

Pod nazwą Deiqisitor ukrywa się trzech gości z Danii, noszących niewiele mówiące pseudonimy jak HBC, TFJ i DA. Downfall Of The Apostates to drugi longplay w dorobku tej grupy. Krążek ujrzał światło dzienne w lutym bieżącego roku dzięki wytwórni Night Shroud Records.

Muzyka prezentowana przez duńskie trio to death metal w najczystszej postaci. Słuchając go, można odnieść wrażenie, że Panowie chcą nam zafundować wycieczkę na Florydę. W dodatku, gdy już tam dotrzemy, mamy możliwość cofnąć się w czasie do przełomu lat 80. i 90., i pokazać rodzącą się tamtejszą scenę death metalową. Scenę, której wpływ, mimo iż mamy rok 2018, ciągle pozostaje ogromny.

Deiquisitor jest kapelą, która z tamtych wzorców czerpie pełnymi garściami. Inspiracje takimi grupami jak Incantation, Immolation, Cannibal Corpse czy Morbid Angel są słyszalne niemalże w każdej minucie każdego z dziewięciu wypełniających Downfall Of The Apostates. Death metal w wydaniu omawianej kapeli charakteryzuje się m.in. niskim gardłowym growlem bez żadnych udziwnień ani ozdobników, dość wolną pracą i lawiną perkusyjnych blastów. Zatem na tym albumie niespodzianek nie uświadczymy.

Brzmienie, jak na podziemną produkcję, jest dość klarowne. Nie ma się co dziwić, gdyż osobą odpowiedzialną za sound jest Dan Lowndes, który ma na swym koncie naprawdę wiele ekstremalnych produkcji (na przykład nagrania zespołu Absu).

Utwory utrzymane są w średnich i wolnych tempach. Deiquisitor jak widać nie lubuje się w szybkich, miażdżących killerach, ale wolne i wlokące się utwory również są im obce. Jeśli miałbym wskazać najlepsze kawałki na albumie, na pewno byłby to otwierający Atom Synthesis, utwór tytułowy, The Order Of Pegasus z dość ciekawą grą perkusji czy Planetary Devastation. Oczywiście jest to moje subiektywne zdanie, gdyż cała płyta jest równa i prezentuje wysoki poziom.

Jeśli można zarzucić coś zespołowi, to w zasadzie czystość gatunkowa. Downfall Of The Apostates może być wodą na młyn dla przeciwników tego typu grania, którzy z death metalu nie wyciągają żadnych wartości. A przecież nikt nie twierdzi, że ekstremalne formy muzyki metalowej są dla każdego.

Na zakończenie powiem, że jeśli Ownward To Golgotha grupy Incantation jest dla Ciebie płytą kultową, to Downfall Of All The Apostates na pewno Ci się spodoba.

Ocena 7/10

Tagi: , , , , .