Depths Above – “Ex Nihilo” (2018)

Z mroków czeskiej nocy, z ciemności Brna narodziła się sztuka. Sztuka ta czerpie swą energię całymi garściami z mroku, otchłani, nihilizmu, pustki istnienia i nosi imię Depths Above. Czwórka muzyków ukrywających się pod tą nazwą postanowiła zatytułować swój debiut Ex Nihilo i wydać go własnym sumptem w ścisłym limicie 266 kopii.

Zaiste mroczny jest ten album, mam nawet wrażenie, że od długiego czasu nie miałem styczności z tak ciemną sztuką. Od pierwszych nut intra wylewa się złowieszcza i przytłaczająca atmosfera, która nie chce zniknąć na długo po zakończeniu albumu. Słuchając płyty, odnoszę wrażenie, że mam do czynienia z czymś niepojętym jak stworzenia opisywane przez legendarnego H.P. Lovecrafta. Pradawne, pierwotne zło ubrane w dźwięki. Okładka płyty, którą stworzył Vama Marga czaruje i niepokoi równie silnie co muzyka. Mroczna, nieodgadniona, zarazem piękna nastawia pozytywnie już przed przesłuchaniem Ex Nihilo. Po prostu trzeba ją zobaczyć.

Muzycznie Depths Above używa różnych środków wyrazu. Odnajdziemy tu dużą ilość death/blackowych momentów, wiele doomowych zwolnień, w których nisko nastrojone gitary dominują, miażdżąc ciężarem. Nie da się także ukryć, że kompozycje są wielowarstwowe i nieoczywiste, skonstruowane trochę jak zwykł to robić Mayhem, gdzie na każdym kroku czyha lekki dotyk szaleństwa i melancholii. Mam również wrażenie, że Depths Above idealnie mogłoby się nadawać jako support na trasach Behemoth. Nergal przez ostatnich kilka lat szuka nietypowych projektów, a Depths niewątpliwe zasługuje na szansę zaprezentowania się szerszej publiczności.

Ex Nihilo trwa jedynie trzydzieści jeden minut. W takim krótkim czasie zespół zawarł cztery kompozycje, nie mające prawa zanudzić słuchacza. Możliwe, że znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że płyta jest za krótka. Ja jednak jestem zwolennikiem pozostawienia niedosytu niż zamęczania słuchacza wypchanym po brzegi krążkiem, dlatego sądzę, iż Ex Nihilo jest płytą optymalną. Idealnie dopasowaną czasowo względem poziomu urozmaicenia kompozycji. Depths Above ma w sobie pierwiastek wyjątkowości, który użyty we właściwy sposób może zaprowadzić zespół wysoko.

Ocena : 9/10

Depths Above na Facebook’u.

Tagi: , , , , , , .