Deserted Fear – „Dead Shores Rising” (2017)

Deserted Fear poznałem przy okazji mini trasy Obituary po naszym kraju pod koniec lipca tego roku. Przygotowując się do ich show, przesłuchałem wszystkie trzy ich albumy i powiem szczerze, że ten czas nie był stracony. Muzyka DF to death metal, a jakże, agresywna, brutalna i pełna energii, ale również melodyjna (szczególnie na ostatniej płycie).

Recenzowana płyta to najnowsze wydawnictwo grupy, które wyszło na początku 2017 roku pod sztandarem Century Media. Znalazło się na nim jedenaście numerów utrzymanych w stylu europejsko-szwedzkiego oldschoolowego death metalu ze sporą domieszką melodii (oczywiście niesłodkich, pomimo wszystko to nadal jest death metal!).

Tak jak dwa poprzednie albumy DF, tak samo Dead Shores Rising rozpoczyna orkiestrowe intro, wzniosłe i patetyczne. Następnie po sobie następują cztery kolosalne ciosy, m.in. wyróżniający się The Fall of Leaden Skies, a po nich chwila wytchnienia w postaci Interlude. Na uwagę zasługuje świetny wokal Manuela Glatter, który może poszczycić się doskonale akcentowanym growlem, klarownym i jednocześnie pełnym mięsa. W tym miejscu chciałbym złożyć ukłon dla Pana Dana Swano. Hail! Zawsze lubiłem jego produkcje, a tutaj był odpowiedzialny za wszystkie mixy i mastering. Od razu można poznać rękę mistrza.

Cała reszta utworów posiada w sobie niszczące, miażdżące i szybkie gitarowe riffy. Prawie każdy numer zaczyna się mocnym strzałem, atakującym riffem, który sprawia, że głowa się kiwa. W niektórych numerach można wyczuć groove wpleciony w kompozycje. Przykładem tego może być The Carnage, gdzie kilka riffów ma ten specyficzny bujający vibe.

Pomimo większej agresywności i brutalności na poprzednich dwóch płytach Niemców, Dead Shores Rising posiada kilka z najlepszych riffów w historii zespołu. Czy jest to najlepszy album w ich karierze? Być może. Dla mnie na krążku tym nie wieje nudą, wszystkie dźwięki są na swoim miejscu – być może to wszystko czyni ten materiał nieco przewidywalny, ale to w niczym nie przeszkadza. Album Dead Shores Rising to death metalowy cios, mocny i konkretny.

Ocena 7,5/10

Deserted Fear na Feacebooku.

Tagi: , , , , , , .