Dom Zły – “Dom Zły” (2017)

Pierwszy tekst w roku 2018 został zarezerwowany dla jednego z ostatnich wydawnictw krakowskiej wytwórni Uniquiet Records stanowiącego efekt kolaboracji projektu Dom Zły, rozchwytywanego wręcz na prawo i lewo studia Satanic Audio oraz niezwykle utalentowanego grafika Kuby Sokólskiego. Trzeba przyznać, naprawdę mam farta!

Debiutancka EP muzyków znanych chociażby z Hidden World, Panacea czy Weedcraft to niecałe 25 minut mrocznego crust/hardcore’a, którego klimat został osadzony właśnie gdzieś w tytułowym filmie Pana Smarzowskiego. W tym miejscu duży ukłon dla zespołu, bo muzyka idealne koresponduje z nazwą oraz tekstami utworów. Praktycznie od razu można poczuć ten patologiczny i zgniły klimat tragedii, która rozegrała się w domu Dziabasów. Dom Zły to konkretnie przemyślany materiał, którego dużym atutem jest chwytliwość kolejnych numerów. Singlowe Psy już pięknie zwiastowały dawkę ciężkich melodii zawartych na tym albumie, ale chyba najlepszym odzwierciedleniem jest właśnie tytułowy Dom Zły. Nieco melancholijny, rzekłbym, że nawet chwytający za serce, wciąż jednak uderzający swoją bezpardonowością. Dla mnie jednak najciemniejszym punktem całego wydawnictwa jest zamykająca “drzwi do domu” Noc. Genialna aura, tekst, struktura i finał – numer perfekcyjny w każdym calu. Nieco gorzej wypada jednak jedyny anglojęzyczny numer Tramp. Jak muzycznie nie odstaje jakoś bardzo od reszty, tak brak polskiego tekstu daje słaby efekt końcowy i skutkuje klasyczną zapchajdziurę. 

Dom Zły to kolejna mocna pozycja w katalogu Unquiet Records, która ma ewidentnie dobrego nosa do dziwnych i pokręconych materiałów. Mam nadzieję, że zarówno wytwórnia, jak i zespół jeszcze nie raz połączą siły, bo jak sami możecie usłyszeć, taka współpraca daje co najmniej zadowalające efekty!

Ocena: 7,5/10

Dom Zły Facebook

Tagi: , , , , , , , , , , , , .