Drudkh – “A Few Lines In Archaic Ukrainian” (2019)

Jedna z najlepszych i najbardziej znanych ukraińskich black metalowych hord wydała właśnie drugą w swojej karierze kompilację. Tym razem zespół sięgnął po utwory ze splitów wydawanych z norweskim Hades Almighty, szwedzkim Grift i szwajcarskim Paysage D’Hiver. Wybrane numery łączy jeszcze jedna, znacznie ważniejsza sprawa – Drudkh wielokrotnie sięgał po teksty rodzimych wieszczów – nie inaczej jest i tym razem. Na warsztat trafiły utwory czterech ukraińskich poetów z lat 20. i 30. XX wieku: Wołodymyra Swidzinskiego, Bohdana-Ihora Antonycza, Maika Yohansena i Jewhena Płużnyka.

I jak to kompilacja – nie wniesie nic do twórczości zespołu, ale w tym przypadku stanowi nie lada ciekawostkę, nie tylko dla fanów. Na jednym krążku zestawiono ukraińską poezję ubraną w jedyny w swoim rodzaju, atmosferyczny black metal, co samo w sobie jest już wartością dodaną. Nie sposób również odczytywać tego zabiegu jako skok na kieszeń szalikowców zespołu – Roman Saenko za bardzo ich szanuje, a nowe wydawnictwo jest ukoronowaniem zarówno jego fascynacji poezją, jak i historycznych, zawodowych zainteresowań. Album jest również bardzo spójny muzycznie, co nie oznacza, że znajdziemy na nim jakieś niespodzianki. Utwory, o których mowa ukazywały się w latach 2015-2017 i pięknie wpisują się w charakter zespołu z tego okresu – rozbudowane struktury, zjadliwe riffy, melodyjne inklinacje trącące narodowym, ludycznym posmakiem, zadziorny wokal i wszędobylska atmosfera smutku i melancholii, tak charakterystyczna dla Drudkh, utkana z klasycznych, black metalowych środków wyrazu.

Przyznam szczerze, że nie wnikałem w genezę powstawania poszczególnych numerów, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że były pisane pod kątem takiego zestawienia, bo zarówno koncept literacki, jak i muzyczny współgra ze sobą lepiej niż dobrze. Wszystko to sprawia, że A Few Lines In Archaic Ukrainian może rościć sobie prawa do statusu pełnego albumu. Jeśli ktoś nie jest na tyle zagorzałym maniakiem, żeby zbierać splity, to nowe wydawnictwo będzie doskonałym uzupełnieniem kolekcji.

Ocena: 7/10

 

Rafał Chmura

Tagi: , , , , , , , .