Elder – “Reflections Of A Floating World” (2017)

Po co zmieniać coś, co wychodzi świetnie? Muzycy amerykańskiego zespołu Elder ze swoim najnowszym dziełem Reflections Of A Floating World (premiera 2 czerwca br.) zapewne zgodzą się z takim założeniem. Tak jak na poprzednim albumie Lore (2015), grupa znów dostarcza porządną dawkę ciężkich, psychodelicznych melodii, wgniatających w fotel od pierwszych dźwięków. Elder nie ogranicza się jednak do odgrzewania tych samych schematów, prezentując tym razem jeszcze bardziej rozbudowane utwory, opierające się na dłuższych frazach melodycznych niż poprzednio.

Wraz z nowym albumem muzycy zwrócili się w jeszcze bardziej psychodeliczną stronę, gdzie spokojniejsze fragmenty utworów wymieniają się z mocno przesterowanymi riffami. Duży plus dla kapeli za zachowanie między tymi częściami stałego klimatu, który nawet przy radykalnych zmianach brzmienia pozostaje na granicy narkotycznego tripa i ciężkiego stonera, spajając całość.

Już pierwszy utwór, trwający ponad 11 minut Sanctuary, zaskakuje częstymi zmianami. Ciężkie fragmenty przeplatają się tu z dużo lżejszymi, ale za to bardziej psychodelicznymi. Ta sama idea kontynuowana jest na trzech kolejnych utworach, z których każdy trwa ponad 10 min. Od reszty wyróżnia się piąta kompozycja, będąca instrumentalnym wycinkiem z improwizacji muzyków. Płytę kończy Thousand Hands, powracający do koncepcji pierwszych czterech utworów. Tej spójności albumowi dodają też specyficzne wokale Nicholasa DiSalvo, oparte na przeciągniętych nutach. Obok partii gitary jest to najbardziej charakterystyczny element w muzyce Elder, pozwalający bez trudu rozróżnić ich od innych kapel. Ciężko w tej płycie znaleźć słaby element, utwory są zróżnicowane, a jednocześnie przy każdym z nich nie ma wątpliwości, którego zespołu obecnie słuchamy. Elder wykształcił swój własny, niepowtarzalny styl, który konsekwentnie rozbudowuje z każdym albumem.

Reflections Of A Floating World to nie jest łatwa płyta, zdecydowanie nie nadająca się jako tło w trakcie jazdy czy spaceru. Aby ją w pełni docenić trzeba się na niej skupić, najlepiej słuchając w całości bez przerywników.

Ocena: 9/10

Tagi: , , , , , , .