Engulfed – “Engulfed In Obscurity” (2017)

Turcja na naszych oczach przeistacza się ze świeckiego państwa demokratycznego w państwo teokratyczne. Nie rysuje to przyszłości treści muzyki ekstremalnej w tym kraju w jasnych barwach, więc postanowiłem skorzystać z okazji i sprawdzić, co na swoim debiucie, który ukaże się 10 marca nakładem Hellthrasher Productions, proponuje trzech Turków, powiązanych z takimi miejscowymi zespołami, jak Decaying Purity, Burial Invocation, Diabolizer.

Engulfed in Obscurnity to ponad 45 minut potężnego, monumentalnego death metalu najwyższej próby, który usłyszymy w siedmiu, trwających od 5 do 7 minut kompozycjach. Album otwierają i zamykają dwie epickie, instrumentalne kompozycje Escalation of Darkness oraz The Blackened Skies, które stanowią swego rodzaju klamrę spinającą to wydawnictwo. Pozostałe utwory to już podręcznikowy death metal. Utrzymane są w głównie w szybszych tempach, chociaż wolniejszych fragmentów też nie brakuje. W tych szybszych partiach mięsiste riffy mielą i sieją spustoszenie, podczas gdy w tych wolniejszych momentach ciężkie, walcowate gitary miażdżą wszystko na swojej drodze. Moc potęguje wgniatająca w podłoże sekcja z gęstą, bombardującą perkusją i bezlitosnym basem. Majestat muzyki podkreślają melodyjne solówki oraz pojawiające się w tle odrobinę transowe dźwięki. Złowrogie i demoniczne growle oraz surowe, a zarazem soczyste brzmienie, dopełniają ponurą atmosferę.

Death metal, jaki proponuje nam Engulfed na swoim debiucie, to właśnie ta odmiana tego gatunku, która najbliższa jest mojej duszy. Megalityczne, mroczne dźwięki, konkretna i brutalna jazda do przodu bez żadnego kombinowania i zawodów w biegach palcami po gryfach. Engulfed in Obscurnity to akademicki przykład, jak powinna brzmieć płyta death metalowa.

Ocena 7,5/10

 

Łukasz

Łukasz

Ku "rozpaczy" szanownej Małżonki uzależniony od kolekcjonowania CD. Natchniony płytą pewnego polskiego zespołu oraz kryzysem wieku średniego rozpocząłem przygodę z recenzowaniem . I tak z czasem trafiłem do Kvlt. Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana.
Łukasz

Tagi: , , , , , , .