Fabio La Manna – “EBE” (2017)

 

Fabio La Manna, współpracując z różnymi zespołami, para się takimi gatunkami jak rock progresywny, ambient i post rock. Nieobce jest mu także wykorzystywanie muzyki w celach terapeutycznych. Na albumie EBE Włoch zaprasza słuchaczy w podróż w nieznane, łącząc różne inspiracje i doświadczenia. To propozycja dla tych, którzy szukają ukojenia i ucieczki od codziennego zgiełku. Z zawartą na płycie muzyką wiąże się także pewien koncept, odsyłający nas do tematyki UFO i duchowych konotacji związanych z tym fenomenem. Fani tematyki New Age powinni być zadowoleni.

Muzyk najlepiej odnajduje się w budowaniu spokojnych muzycznych pejzaży, stawiających na pewien minimalizm. Podniosły, tajemniczy ambientowy wstęp w Beings of Light przenosi nas potem gładko w gitarowo-klawiszowe pejzaże. Przyjemnie kołysze utwór In Love and Silence albo utrzymany w podobnym, minimalistycznym tonie The Little People. Naprawdę mogą podobać się też proste, ale nośne gitarowe motywy w wieńczących dzieło Starchild i Luna 2. Podobnie jak gitara akustyczna w The Vanishing of Enoch i progresywny charakter całości tej kompozycji, która przyjemnie się rozwija (trudno jednak wytłumaczyć niepotrzebną zupełnie partię „podrasowanych” bębnów pod koniec, jakby były z „innej bajki”).

Ta muzyka lepiej sprawdza się, gdy Fabio błądzi wraz ze swą gitarą po krainach łagodności. Co prawda mocniejszy i surowy, przypominający nieco Toola Elohim Song jest dowodem, że gitarzysta odnajduje się też w cięższych brzmieniach, ale to wyjątek. Pojawiający się w tytułowej kompozycji EBE riff (połączony z mocną perkusją) brzmi jak wprawka jakiegoś początkującego, garażowego zespołu. Podobnie w Closer – tam gdzie słychać przester i mocniejsze dźwięki, efekt wydaje się nieprzekonujący, w odróżnieniu od spokojnych, „łkających” partii gitary, które zwracają na siebie uwagę. Mimo tych słabości, całość materiału się broni. Fabio La Manna zaciekawi miłośników „gilmourowskich” dźwięków, którzy szukają odrobiny łagodnego, muzycznego oddechu od metalowej młócki.

ocena: 6.5/10

Oficjalna strona na Facebooku

Tagi: , , , , , , , , , , .