Full of Hell – „Weeping Choir”(2019)

Czas zburzyć porządek! Wraz z ostatnim dziełem ekstremalnych metalowców ze Stanów Zjednoczonych Full of Hell mamy okazję zagłębić się w niebezpieczne rejony chaosu i nieposkromionego hałasu. Album jest już siódmym w dyskografii zespołu (i pierwszym w historii wydanym przez Relapse Records), nosi tytuł Weeping Choir.

Z Weeping Choir zespół został zmuszony do pracy korespondencyjnej, co zaowocowało jednym z bardziej złożonych i trudnych materiałów w historii zespołu. Materiał ten jest traktowany jako pełen album, ale jego czas trwania nie sięga dwudziestu pięciu minut, więc jest to nazwa mocno umowna. Nie podlega jednak dyskusji fakt, że taka długość trwania dla krążka Full of Hell jest zaplanowana z premedytacją, ponieważ obcowanie z muzyką projektu nie należy do najłatwiejszych. Mocno noise’owy charakter i ogólny zgiełk dominuje przez całość płyty, dla niektórych bez wątpienia będzie niezjadliwy.

Full of Hell bazuje głównie na grindcorze, to jest jego kręgosłup, punkt wyjścia, ale do tego kręgosłupa przyłączone są odnóża innych gatunków. Dzięki rozwrzeszczanemu i przesterowanemu wokalowi momentami zespół ociera się o black (wtedy słyszę tu Akercocke z czasów The Goat of Mendes), dzięki motorycznemu charakterowi kompozycji zagłębia się w rejony znane z płyt Burnt By the Sun, Soilent Green czy Pig Destroyer. W momentach bardziej chaotycznych i noise’owych pojawia się w kompozycjach duch genialnego Agoraphobic Nosebleed, co jest w moim odczuciu elementem jak najbardziej pożądanym.

Co istotne, Full of Hell to nie tylko hałas. Można odnaleźć na płycie kilka momentów wpuszczających powietrze w zawalony kanonadą nut album. Takim przykładem może być kompozycja Armory of Obsidian Glass, w której da się wyczuć element black metalowej atmosfery. Oczywiście za chwilę następuje atak hałasem, ale równowaga pozostaje utrzymana.

Inteligentny chaos i ogólna choroba trawiąca dźwięki zawsze mnie przyciągały. Weeping Choir jest nieprzystępny, trudny, hałaśliwy, ale jeśli da mu się szansę, można odnaleźć tu sens i harmonię.

Ocena : 8/10

Full of Hell na Facebook’u.

Tagi: , , , , , , , , .