Hadez / God’s Funeral – “Bicefalo Culto Ancestral” (2018)

I takie splity lubię! Po pierwsze, z mocną oldscholową muzyką. Po drugie, wydane bardzo prawilnie, czyli na kasecie magnetofonowej. Po trzecie, łączące różne nurty ekstremalnego grania, do tego przerzucające pomosty pomiędzy pokoleniami i kontynentami. Za sprawą Bicefalo Culto Ancestral katalońska kapela God’s Funeral zabierze Was w sentymentalną podróż do czasów świetności klasycznego death/doom metalu, a peruwiańscy weterani z Hadez zaproszą do black/death metalowego szaleństwa w starym, siermiężnym stylu przełomu lat 80. i 90., w myśl zasady, że za klarowną produkcję i klimatyczne ozdobniki ucina się ręce.

Muszę jednak odradzić split Bicefalo Culto Ancestral miłośnikom innowacji, poszukiwania w muzyce nowych ścieżek, piewcom technicznych rozwiązań, kibicom kapel szukających progresu. Tutaj tego nie ma, witamy w świecie brzydzącym się świeżymi trendami i metalowym do bólu (uszu). A że piekielnych kręgów jest przynajmniej kilka, znajdzie się oczywiście miejsce na staroświeckie podejście do obrazoburczych treści i dźwięków.

Riffy Katalończyków majestatycznie snują się jak hiszpańskie galeony, przepełnione zwożonymi z Nowego Świata dobrociami, czasem tylko przyspieszające wraz z uderzeniem zefiru, niosące proste, godne zapamiętania motywy i momenty klimatycznego wytchnienia. Peruwiańczycy z kolei stawiają na dzikość godną surowego i gorącego klimatu Ameryki Południowej, a gdyby ich muzykę zanieść z pomocą wehikułu czasu prekolumbijskim przodkom, to łomocząca sekcja, chłoszczące riffy i szalone solówki sprawdziłyby się jako soundtrack do krwawych rytuałów na cześć bogów wojny.

Przestrzegam jednak i tych, którzy kochają metalowe powroty do przeszłości – God’s Funeral i Hadez grają naprawdę nieźle, ale też bez jakichś niesamowitych fajerwerków. To po prostu dobry materiał w starym stylu i tyle (aż tyle!). Wolę jednak kawał razowej kromki metalowego chleba niż wykwintne zakąski cieszące mainstreamowych piewców sztuki alternatywnej. Tak czy inaczej miłośnicy staroszkolnego undergroundu powinni split tenże sprawdzić. Najlepiej na wydanej przez Total Därkness Propaganda kasecie!

Ocena: 7,5/10

Oficjalna strona God’s Funeral na Facebooku

Oficjalna strona Hadez na Facebooku

Oficjalna strona Total Darkness Propaganda na Facebooku

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .