Hænesy / Moondweller – “Earth and Space” (2019)

Kapele Hænesy (Węgry) i Moondweller (Rosja) dobrały się jak w korcu maku. Ich split Earth and Space brzmi bardzo spójnie, zarówno pod względem muzycznym, jak i lirycznie. Nie zawężałbym jednak tej propozycji do szufladki z nazwą black metal (nawet podanego z łatką “atmospheric”), bo cztery długie utwory spodobać się mogą także tym, którzy z blackiem nie mają wiele do czynienia. Choćby miłośnikom post rocka czy post metalu – zwłaszcza w przypadku twórczości Hænesy.

Znajdziemy tu co prawda wrzaskliwe, wydarte z trzewi wokale i intensywne, chłodne riffy, ale nie brak też bardziej atmosferycznych rozwiązań, klimatycznych poszukiwań, ociupiny elektroniki, fajnej klawiszowej roboty. Węgrzy w tym przodują, wychodząc mocno poza ramy blacku, nie bojąc się poeksperymentować – choćby w dosyć kontrastowy, ale i udany sposób, łącząc melodyjne, oszczędne wstawki z mocniejszymi dźwiękami. Moondweller jest tu może bardziej konserwatywny w strukturze kompozycji (ściany gitarowych dźwięków ubrane w posępne riffy, klasyczniej brzmiące pasaże syntezatorów i charakterystyczne dla blacku chłodne melodie), ale Rosjanie też umiejętnie potrafią budować wciągający nastrój, a przede wszystkim – podobnie jak Hænesy – nie dusić swej propozycji w przyciężkawych aranżach, ale otwierać ją na dźwiękową, kosmiczną przestrzeń.

Niemniej ważny jest też tekstowy koncept. O ile black metalowe zespoły najczęściej zstępują do dna piekieł i grożą stamtąd zaostrzonym szponem niebiosom, o tyle Hænesy i Moondweller przywołują ogrom, trwogę, smutek, piękno czyhające w kosmicznej pustce i kruchości ludzkiej egzystencji wobec ogromu wszechświata. Pewnie znajdziemy zespoły, które robiły to jeszcze bardziej sugestywnie, ale niespełna pół godziny muzyki na Earth and Space to dość, by dać się wciągnąć w ten muzyczny świat.

No i gdzie znajdywać głębszą czerń, niźli pośród odległych galaktyk? Udany split, który muzycznie i lirycznie stawia na pewną kosmiczną, nieco uduchowioną atmosferę. Śmiało można poprosić o więcej, bo pojawia się na tym wydawnictwie kilka rozwiązań, które aż proszą się o rozwinięcie i kontynuację.

ocena: 7,5/10

Oficjalna strona Moondweller na Facebooku

Oficjalna strona Hænesy na Facebooku

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .