Halphas – “The Infernal Path into Oblivion” (2019)

Nie raz już w życiu przekonałem się, że opieranie oceny albumu na pierwszym wrażeniu całkowicie mija się z celem. Zwykle jednak doświadczenie to potwierdza się w sytuacji, gdy sprawdzana płyta potrzebuje czasu i odpowiedniej ilości przesłuchań, by odkryć przed słuchaczem wszystkie karty. W takich przypadkach opinia często zmienia się na korzyść ocenianego materiału, a negatywne odczucia podyktowane początkowymi odsłuchami gdzieś blakną i nikną.

W przypadku nowe płyty black metalowców z Halphas spotkała mnie co ciekawe sytuacja całkowicie odwrotna. Bo muszę szczerze przyznać, że pierwsze przesłuchania The Infernal Path into Oblivion sugerowały, że mam do czynienia z naprawdę solidnym black metalowym rzemiosłem, odegranym z pomysłem, werwą i kompozycyjną wyobraźnią. I gdybym wówczas zasiadł do recenzji tego krążka, pewnie skrobnąłbym na jego cześć jakąś ładną laurkę.

Czas jednak początkowy entuzjazm zweryfikował, a emocje związane z drugim długograjem, tej pochodzącej z Nadrenii ekipy, zaczęły dość szybko zanikać. Kolejne podejścia przybliżały mnie do smutnego wniosku, że treści na nowej płycie Halphas nie ma znów aż tak dużo. I o ile zdania co do sprawności, energii i biegłości Niemców w black metalowym fachu nie zmieniłem, uświadomiłem sobie, że na dobrą sprawę niewiele rzeczy zawartych na ich nowym materiale zostaje w głowie na dłużej.

Mam też z tego względu solidną z tym albumem zagwozdkę. Niby wszystko jest tu na swoim miejscu, niby gra ładnie i buja jak trzeba (jest i siarka, i ciekawe melodie, instrumentalnych umiejętności mogliby Niemcom pozazdrościć niejedni rezydenci brzozowych lasów), czegoś jednak wyraźnie tej płycie brakuje. Może nuty spontaniczności, odejścia od wykalkulowanego grania, jakiegoś czarciej iskry, czy elementu zaskoczenia, który sprawiłby, że materiał nabrałby w moich oczach stałej wartości.

Na dziś to taka płyta do odtwarzacza, o której pewnie zapomnę, jak tylko pojawi się na tapecie coś ciekawszego. Nie oznacza to, że nie zachęcam was do jej sprawdzenia –  może akurat z wami The Infernal Path into Oblivion zostanie nieco dłużej.

Ocena: 6/10

 

Synu

Tagi: , , , , , .