Hierophant – “Mass Grave” (2016)

Po wydanej dwa lata temu płycie Peste, na której znalazły się niemal same szybkie i krótkie utwory, włoski zespół Hierophant powraca na swoim nowym albumie Mass Grave do koncepcji znanej z wcześniejszych płyt, zakładającej łączenie krótszych i prostszych form przekazu z tymi wolniejszymi oraz bardziej rozbudowanymi. Fani poprzedniego krążka nie powinni się martwić – pomimo spowolnienia części kompozycji, całość stoi na wysokim poziomie intensywności, zarówno jeśli chodzi o muzykę, jak i ładunek emocjonalny.

Mimo zróżnicowania tempa, płyta jest spójna, a zespół bardzo ekspresyjnie wyraża swoją agresję, czy to poprzez szybkie, grindowo-crustowe utwory (Execution of Mankind, Forever Crucified, Crematorium, The Great Hoax, Trauma), czy też te o nieco wolniejszej, rytmicznej (i nawet chwytliwej) motoryce, przywodzącej na myśl motywy znane z doom czy black metalu podszytego sludge’owym feelingiem (Mass Grave, In Decay czy spinający płytę klamrą Eternal Void). Na pierwszy plan wysuwa się tu utwór Sentenced to Death o powolnym, monumentalnym, wręcz potężnym charakterze i stanowi on punkt kulminacyjny albumu. Energia płynąca z kolejnych dźwięków tej płyty, to zasługa nowego wokalisty Lorenzo Gulminelli, który pełnił wcześniej funkcję tylko gitarzysty. Dysponuje on mocnym, iście piekielnym głosem. Efekt potęguje brzmienie całości, surowe i garażowe, charakterystyczne dla crustowych czy black metalowych nagrań, ale jednocześnie selektywnie i stojące na wysokim poziomie.

Mass Grave trwa niewiele ponad 20 minut (nie licząc nieco przeciągniętego zakończenia) i jest to idealna długość, aby zostać przez nią solidnie sponiewieranym, a jednocześnie nie odczuć znużenia. Fani ekipy z Półwyspu Apenińskiego na pewno nie będą zawiedzeni, a ci, którzy szukają muzyki może niekoniecznie finezyjnej, ale pozwalającej na wyładowanie drzemiącej w sobie negatywnej energii, powinni zainteresować się tą pozycją.

Ocena: 8/10

Emilia Sosińska

Emilia Sosińska

Jako dziecko bałam się potencjalnego złodzieja, który ukradłby mi moje ukochane kasety. Obecnie przeraża mnie świadomość tego, że kiedyś mogę stracić słuch. Muzyka to mój dom.
Emilia Sosińska

Latest posts by Emilia Sosińska (see all)

Tagi: , , , , , , , , , , , , .