Immolation – “Atonement” (2017)

Immolation to według moich obserwacji jeden z tych zespołów, który od wielu lat pozostaje w czołówce swojego gatunku, a to za sprawą regularności wydawania udanych albumów, jak i efektownego odgrywania materiału na żywo na całym świecie. W zeszłym roku miałem okazję zobaczyć Amerykanów w ramach trasy „Frontschwien Tour” z Mardukiem jako headlinerem w katowickim Mega Clubie, oraz na czeskim festiwalu Brutal Assault. Oba, bardzo udane koncerty mogły być zwiastunem nadejścia nowej, solidnej płyty.

Atonement, 10-jubileuszowe wydawnictwo Amerykanów wypada na pierwszy rzut ucha bardzo dobrze. W składzie nastąpiła zmiana na stanowisku drugiego wioślarza natomiast głównym kompozytorem pozostał Robert Vigna. Połamane rytmy, nieszablonowe melodie i periodyczne uderzenia ścianą dźwięków na przemian z bardziej subtelnymi fragmentami są charakterystyczne dla tego albumu. Wszystko to jest okraszone niskim growlem, który bardziej „wtapia się” w muzykę poprzez gardłowy styl emisji zamiast wybijania się na pierwszy plan. Nie jest tajemnicą fakt, że zespół posiada własny, unikatowy styl grania death metalu. Można odnaleźć wspólny mianownik z ich rodakami z Morbid Angel czy Nile, natomiast absolutnie nie można odmówić im indywidualnego charakteru, budowanego na podstawie specyficznej konstrukcji partii gitar. Riffy grane są na przemian, to do „przodu”, to do „tyłu”. Perkusja z kolei podąża za nimi w bliżej nieokreślonym celu. Jednak już po chwili analizy okazuje się, że to skrzętnie przemyślana całość, mająca niejako początkowo zdezorientować słuchacza. W warstwie lirycznej odnaleźć można jasny przekaz o ostatecznych czasach w jakich przyszło nam żyć. Album brzmi klarownie, selektywnie, natomiast brakuje mi, w szczególności w produkcji, odrobiny niebezpieczeństwa i szaleństwa pożądanego w graniu tego rodzaju metalu.

Reasumując, nowojorczycy po raz kolejny udowodnili, że są tuzami gatunku, nie poszerzając jego granic, a dokładając kolejną, solidną cegłę, która z pewnością podtrzyma ołtarz death metalu.

Ocena: 7,5/10


Autorem jest Virian

Piotr

Piotr

Głównodowodzący KVLTowi, fan undergroundu oraz maniakalny zbieracz płyt CD.
Piotr

Latest posts by Piotr (see all)

Tagi: , , , , , , , .