In2Elements – Cold (2019)

W naturze ludzkiej leży dwoistość i sprzeczność, szukanie kontrastów i próby wyboru lub wiązania ich w całość, i tak jak w każdym z nas zwykle ścierają się różne przeciwności, tak w muzyce najpiękniej można ten mętlik przedstawić. Projekt In2Elements z albumem Cold już samą nazwą przykuwa uwagę, wrażenie podbija rewelacyjna, jasnoniebieska, zimna w wymowie okładka autorstwa Kuby Sokólskiego, a za wszystkim kryje się jeszcze więcej, niż na pierwszy rzut oka (i ucha) mogłoby się wydawać, różne detale połączone na różnych osiach. Te dwa tytularne elementy, jakieś pozorne sprzeczności zebrane w bardzo ciekawy i finalnie spójny koncept można odnaleźć na kilku płaszczyznach – syntezatory i gitary, melancholia i hałas, człowiek i muzyka. 

W pierwszych słowach o kompozycjach In2Elements zdecydowanie należy wymienić muzyczne przestrzenie. Mnóstwo delikatnych, melodyjnych muzycznych pejzaży przeplata się tutaj z mocniejszymi ukłonami w stronę gitarowych, nieskomplikowanych wariacji w asyście syntezatorów, tudzież kontrastów na przykład z mocnym wokalem udzielającego się gościnnie Wojtka Kałuży (Mentor, JD Overdrive i in.). Album składa się aż z 10 utworów oscylujących na granicy post-rocka i ambientu, choć ramki oczywiście są dziurawe, bo zza tych ścian wychylają się najróżniejsze pomysły, interesująco dopracowane i współgrające ze sobą. Cold jest bardzo dobrze wyważony, wypełniony po brzegi muzyką zimną, elektroniczną, ale momentami surową, a jednocześnie przynoszącą obok poczucia niepokoju – spokój. Nie ma tu jednak żadnej dysharmonii, przeciwnie – każde niejednoznaczne dodatki (choć jest ich niewiele) wprowadzają element zaskoczenia albo nawet punkt zaczepienia, żeby brnąć w ten album do końca. Wspomniane wokale będą tutaj najlepszym przykładem świetnych łączeń. Zdawać by się mogło, że najlepiej do post-rocka będą pasować delikatne, może schowane w tle bajania, a tymczasem pan Kałuża nie ma litości i w utworach Glacier Heart i Earthborn Titan uwydatnia swoje możliwości wyziewu (i to jakiego!). I to wszystko do siebie paradoksalnie pasuje. W moim odczuciu na uwagę zasługują jeszcze dwa dziwadła wymykające się z pewnych schematów. Pierwszym jest krótki Svargrond, bardzo oszczędny w środkach, oparty na “zagiętym” przesterowanym riffie gitary, a drugim następujący po nim singlowy GIV ze świetnymi samplami, delikatnym bitem i genialnym klimatem, który momentalnie udziela się słuchaczowi. Od strony kompozycyjnej zaś post-rocka w post-rocku dość sporo, jednak dzięki wspomnianym smaczkom całość bynajmniej nie nuży. 

Na koniec słowo o produkcji, bo tu się dla mnie rozbija tak naprawdę cały ambaras. In2Elements to projekt, za który odpowiedzialny jest jeden skromny, zdolny muzyk w osobie Adama Szopy. Nie od dziś wiadomo, że jednoosobowe twory wypadają nierzadko blado na tle całych zespołów operujących najróżniejszymi instrumentariami i możliwościami ich wykorzystania, ale Adam wybrnął ze swoich ograniczeń obronną ręką. Cold bowiem został zarejestrowany w Nebula Studio i zmiksowany przez nikogo innego jak Maćka Karbowskiego, który koncept In2Elements doskonale zrozumiał i podkręcił. Tam, gdzie miała być wywindowana elektronika, tak jest w zupełności, a tam, gdzie miała błyszczeć gitara – nic nie kłóci się z resztą. Tu składam peany uznania i pokłony za dobór środków wyrazu do podróży po terytorium Cold

In2Elements zasługuje na uwagę wielbicieli post-rocka, ale niekoniecznie zamkniętych w konwenansach gatunku. Gdzieś tu słychać inspiracje Scottem Kelly, innym razem echa łagodnej strony ISIS, czasami góruje poczucie obcowania z muzyką filmową, jednak na koniec wszystko się ze sobą zgadza i żaden element nie przytłacza innego. Interpretacja niniejszego albumu zawsze będzie różna, ale twórca daje nam wskazówki i ścieżki wyboru, kontrasty na tle nieskomplikowanych, ale pięknie i z sensem przemyślanych rozwiązań. A może traficie dokładnie w sedno całego zamysłu? Mnie zdaje się udało i ja tu chętnie zostanę jakiś czas. 

Ocena: 8/10

Joanna Pietrzak

Tagi: , , , , , , , , , , , , , .