Ködfolt – “Demo I” (2018)

Niektórzy mogą stwierdzić, że już nie wypada takich rzeczy w świat wypuszczać, a jeśli ktoś pragnie powiewu trupiej, zapleśniałej nostalgii za black metalową, podaną w wolnych i średnich tempach surowizną, to może sięgnąć po kurzącą się na pawlaczu, tudzież innym strychu, kolekcję starych demówek. Ano pewnie – rozumiem podobne argumenty. Z drugiej zaś strony wielu ucieszy się po prostu, że węgierski jednoosobowy projekt Ködfolt (tłum. Mgławica), za którym kryje się niejaki Botöönd, serwuje słuchaczom nostalgiczną podróż do przeszłości. Odrobinę tu bowiem starej francuskiej black metalowej szkoły, jakieś echa pierwszych dzieł naszego Xantotol, sporo też własnej inwencji, choć w duchu minionej ery.

Materiał zawarty na wydanej przez Total Därkness Propaganda kasecie został skomponowany w 2009 roku, kilka lat potem zarejestrowany i niedawno doczekał się fizycznej, kasetowej formy. Demo I jest powrotem do pierwszej połowy blackowych lat 90. Snują się nam te riffy i tylko czasem przyspieszają wraz z perkusją, łomoczącą w takt prostych rytmów. Siermiężne motywy splatają się ze sobą, sam Botöönd charczy nam miło w tle, a kolorytu niby jednostajnej muzyce dodają klawiszowe, dungeon synthowe tła i motywy współistniejące z gitarową, zgrzytliwą robotą, mieszające się ze sobą całkiem zgrabnie. Progresywny w formie raw black metal? A czemu nie! Produkcja pozbawiona jest tu jakichkolwiek ozdobników, przez co wszystko brzmi jakby nagrano materiał w piwnicy opuszczonego domu, gdzie realizator pozostawił stary mikrofon i uciekł, bojąc się opętania. I żeby było jasne – w takiej konwencji to się broni, a nawet ma jakiś urzekający (mroczny) czar.

Dwie długie kompozycje Journey Through the Void i Unconcious Travelling to an Unknown Sphere spodobają się miłośnikom brudnego black metalu, który bawi się rozbudowaną, ponurą, smętną formą i zabarwiony jest odrobiną ezoterycznie brzmiącej elektroniki i – wbrew pozorom – nie ucieka od całkiem intrygujących melodii. Sprawdźcie zatem na Bandcampie, a jeśli ktoś się zakocha – będą to co prawda nieliczni, ale wierni fani – może pokusić się o limitowaną do 200 sztuk taśmę. Można coś tej muzyce zarzucić, nawet sporo, ale w przyjętej przez Ködfolt filozofii tworzenia black metalu pewne niedociągnięcia nie tylko uchodzą, ale są czymś wręcz wpisanym w kanony stylu.

ocena: 7/10

Total Därkness Propaganda na Facebooku

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , .