Maxxwell – “Metalized” (2018)

W redakcji Kvlt cieszymy się, gdy przychodzą płyty ze Szwajcarii – tamtejsza scena kryje w sobie chociażby sporo dobrych, zupełnie undergroundowych kapel, grających doom metal i post rocka. Ale zdarzało mi się też recenzować rzeczy bliższe nowocześnie pojmowanemu heavy metalowi, których naturalnym habitatem była alpejska kraina. Maxxwell wraz ze swym nowym albumem także broni czci szwajcarskiej sceny z dużym powodzeniem. Metalized to propozycja dla tych, którzy lubią hardrockowe konkrety, ale też nie boją się nowocześniejszego groove’u. Szwajcarzy z Lucerny nie wahają się bowiem podawać swej muzyki w sposób świeży, a przynajmniej bliski współczesnym standardom.

Czy im to wychodzi? A jakże, rzeczywiście całkiem nieźle, zwłaszcza w kawałkach najmocniejszych, najbardziej energetycznych – przynajmniej mnie do gustu przypadły właśnie takie. Dość ożywczo wypadają takie kompozycje jak choćby P.U.T.V., tytułowy Metalized czy Raise Your Fist, gdzie pojawia się wręcz thrashowy moment. Podobnych numerów jest tutaj więcej i sądzę, że w koncertowym wydaniu mogą jeszcze zyskiwać. Gitarzyści potrafią przykuć uwagę słuchacza ciekawym riffem, a Gilberto Melendez na wokalu prezentuje szeroki wachlarz możliwości.

Troszkę gorzej jest, gdy zespół wpada w bardziej poprockową manierę. Z drugiej strony piosenkom takim jak She’s Mine trudno zarzucić warsztatowe braki. Jeśli tylko pomoże to Szwajcarom przebić się do bardziej mainstreamowych rozgłośni radiowych, to wypada życzyć powodzenia. Nie mam jednak przekonania do balladowej próby w postaci Scars czy zwrotki Given It All, gdzie kapela wypada dość mdło, przynajmniej dla mnie, bo może ktoś otrze łzę chusteczką. Jeśli metalowy zespół decyduje się spokojny numer, jego melodia powinna chwytać za gardło, a tu mamy pewną przeciętność.

Płyta Metalized to bardzo poprawny materiał, na którym kompozycje sprawnie łączą stare z nowym, a teksty krążą wokół klasycznych rock and rollowych tematów. Jeśli pragniecie mięsistego hard rocka i heavy metalu, który nie boi się nowocześniejszej produkcji i rozwiązań kompozycyjnych, a jednocześnie nie odstrasza Was szczypta pop rockowej melodyki (przynajmniej od czasu do czasu), to Maxxwell wychodzi ze swą świeżą płytą naprzeciw Waszym oczekiwaniom.

ocena: 6,5/10

Oficjalna strona zespołu na Facebooku

 

Tagi: , , , , , , .