Monad – “The Long Haired Kings”(2019)

Pochodzące z Wielkiej Brytanii death metalowe (chociaż na miejscu byłby tutaj słowo blackened) trio występujące pod nazwą Monad nie ma na swoim koncie zbyt wielu wydawnictw. Istniejący od 2015 roku zespół dotychczas zapisał na swoim koncie jedynie jedno demo i dwie EPki. W moje łapy trafiła ta wydana w styczniu bieżącego roku – po zapoznaniu się z zatytułowanym The Long Haired Kings krążkiem stwierdzam, że w sumie dobrze się stało.

„Długowłosi królowie” prezentują jedynie trzy utwory. Pierwszy z nich to nowa wersja wydanego w 2015 roku singla War Without End (no remorse). Ośmiominutowy utwór instrumentalny jest ciekawy i zagrany z polotem, na dodatek za sprawą całkiem licznych zmian tempa  przez cały czas trwania utrzymuje zainteresowanie, a to już wiele. Po otwierającym mini album numerze widać również jak na dłoni, że kapela nie boi się implementować do swojej muzyki blackowych naleciałości czy grać melodyjnych solówek.

W pozostałych dwóch kawałkach możemy już usłyszeć wokal – ten, podobnie zresztą jak całe utwory, jest już bardziej typowy dla gatunku, jednak ani wysiłkom gardłowego zespołu, ani samym kompozycjom nie można odmówić jakości. Pewną rekompensatą za wspomnianą „typowość” może być za to zaskakująca, niemal rockowa praca gitar w drugim na płycie The Desert Towers, czy rozpoczynające The Desert Drowns użycie trąbek (szkoda tylko, że w zasadzie niczego one nie wnoszą i sprawiają wrażenie oderwanych od całości). Oba, choć kompozycyjnie dosyć standardowe, są bardzo dobrą próbką możliwości zespołu z Glasgow – a te okazują się całkiem spore. Nie można za bardzo narzekać również na jakość wydobywającego się z głośników dźwięku, choć uczciwie przyznam, że wokalista powinien zostać trochę lepiej nagłośniony.

The Long Haired Kings szerzej nieznanego zespołu Monad jest krótkim, jednak treściwym i bardzo dobrym kawałkiem blackened death metalu. Fani ciężkiego, aczkolwiek melodyjnego grania powinni zainteresować się tym mini-albumem oraz samą kapelą – jestem prawie pewien, że nie będziecie zawiedzeni tym, co usłyszycie. Mam również nadzieję, że o Brytyjczykach już wkrótce zrobi się choć odrobinę głośniej niż dotychczas – po tym, co usłyszałem śmiem twierdzić, iż na to zasługują.

 

Ocena: 7/10

Monad na Facebooku

 

 

 

 

Łukasz W.

Tagi: , , , , , , .