Moulded Flesh – „Mind Over Mayhem” (2017) 

W lipcu 2017 roku wydali swój trzeci długogrający album. Mind Over Mayhem to klasyczne, bardzo mięsne deathmetalowe dźwięki, do których przez kilka pierwszych odsłuchów nie mogłem się przekonać, z czasem zaczęły mnie jednak pochłaniać coraz bardziej. Moulded Flesh pochodzą z Rybnika i grają naprawdę zacnie. Jestem pewien, że gdyby to miasto leżało poza granicami naszego kraju, odnieśliby sukces, pomimo kilku mankamentów…

Oprawa płyty jest trochę prymitywna, ale pobudza wyobraźnię i ostatecznie prezentuje się całkiem nieźle. Grafika wiele mówi o muzyce, która przesiąknięta jest agresywnymi, choć bardzo melodyjnymi i porywającymi riffami. Całość doprawiona jest niezbyt przekonującym, surowym wokalem Harnasia, który to właśnie odrzucał mnie przez kilka pierwszych prób obeznania materiału. Teraz myślę, że do tego głosu trzeba się po prostu przyzwyczaić i dopiero wtedy wszystko nabiera kształtów. W anachronicznych dźwiękach nietrudno zauważyć fascynacje oldschoolem i klasyką gatunku. Rozpoczynający płytęVeritatis Splendor jest tego doskonałym przykładem. Już po samym wstępie wiemy, że będzie to swoista podróż w czasie. Dalej jest równie ciekawie. Ani przez moment nie zwalniamy tempa, a każdy kawałek jest wręcz nasączony tym, co w death metalu od zawsze pasjonatów fascynowało. Fakt, ze mamy jednak XXI wiek i jakość nagrań mogłaby być odrobinę lepsza, ale nie oszukujmy się – jest wiele kapel, które brzmią o wiele gorzej, a wzbudzają zachwyt i respekt wśród publiczności. To samo należy się Moulded Flesh. Dzięki surowości, jakie uzyskali na tym krążku, ich koncerty z pewnością będą brzmiały dobrze. Nie sztuką jest nagranie skomplikowanego i rozbudowanego materiału, który na żywo nie będzie miał szansy wybrzmieć dobrze. Tutaj tego problemu kapela mieć nie będzie. Nie ma nadmiaru efektów i zbędnych syntetycznych elementów – nie licząc intra, outra oraz Eerie Cold of a Day, które przyozdobione jest delikatnym, gitarowym chorusem.

W prostocie siła i zdaje się, że członkowie Moulded Flesh mają tego świadomość. Prosty, nieskomplikowany i tradycyjny death metal, którego fajnie się słucha w przerwach pomiędzy bardziej komercyjnymi kapelami. Jeżeli ktoś lubi klasykę, na Mind Over Mayhem z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jednak cenicie sobie rozbudowane, bogate w efekty granie, nie ma raczej czego tutaj szukać.

Ocena:7/10

Tagi: , , , , , , .