Nornes – “Threads” (2020)

Sporo interesujących muzycznych zjawisk dzieje się na francuskiej scenie, i to od mainstreamowego rocka po black metal. Wnioskuję to po płytach, które przysyłają żabojadzi. A że koledzy z portalu także zwykle przychylnym okiem spoglądają na undergroundowe produkcje znad Sekwany czy Loary, można uznać to za jakiś pozytywny trend i drogowskaz dla spragnionych nowości maniaków.

Sleeping Church przoduje przede wszystkim w doomowych produkcjach. Pochodząca z Valenciennes kapela Norne wpisuje się dobrze w profil wytwórni. Ich druga EP-ka to ponad dwadzieścia minut dość klasycznego doom metalu – zarówno w muzycznych środkach wyrazu, jak i lirycznych tematach – ale też z pewnym drygiem do poszukiwań. I te właśnie wypadają najciekawiej. Moim faworytem na tym wydawnictwie jest bowiem kompozycja Near Death. To najbardziej rozbudowany i zróżnicowany numer. Pojawia się tu trochę sludge’owych brudów, a także nietypowych zmian temp i melodii. Dobre wrażenie w tym kawałku robi zwłaszcza szybkie, wręcz post-black metalowe wprowadzenie, z intensywnym riffem. Szkoda, że nie ma więcej podobnych wtrętów. Przewietrzenie formuły służy bardzo propozycji Francuzów.

Ale nawet jeśli muzycy trzymają się sprawdzonych w tej stylistyce rozwiązań, trudno się do czegoś przyczepić. Poza krótkim, instrumentalnym numerem tytułowym, dostajemy jeszcze dwie, dość rozbudowane doomowe kompozycje. Są tu kołyszące rytmy, moc, ciężar, typowy “snujący” się wokal, dosadne riffy. W partiach gitar z Burning Bridges wybrzmiewa jakby podobny, melancholijny ton, co u starej, dobrej Anathemy. A że niekoniecznie optymistyczne liryki, skupiające się na gorzkich egzystencjalnych przemyśleniach dobrze dopełniają całości, dostajemy rzetelny doomowy produkt z nutką eksperymentu. Ja bym się ucieszył jeszcze bardziej, gdyby muzycy z Nornes pozwolili sobie na nieco więcej swobody, czego przebłyski na nowym wydawnictwie są słyszalne. Ale EP-kę Threads mogę śmiało polecić.

ocena: 7/10

Oficjalna strona zespołu na Facebooku

Paweł Lach
Latest posts by Paweł Lach (see all)

Tagi: , , , , , , , , , , , , .