Ohtar – “Euthanasia Of Existence” (2016)

Ohtar to weterani polskiej sceny podziemnej. Zespół istnieje od 1996 roku i ma na swoim koncie dosyć pokaźną liczbę wydawnictw, poczynając od demówek i splitów, a na Ep-kach i pełnoczasowych albumach kończąc. Euthanasia Of Existence jest czwartym długograjem w dorobku grupy, obecnie duetu, w skład którego wchodzą Sławomir na bębnach oraz Necro odpowiedzialny za wokale i wszystkie gitary.

Najnowsza pozycja Świdniczan to 6 kompozycji, dających łącznie 42 minuty muzyki, która prezentuje trochę odmienne od dotychczasowego oblicze zespołu. Na płycie dominują wolne i średnie tempa, a szybsze fragmenty można policzyć na palcach jednej ręki. Depresyjny, grobowy klimat uzyskano nagrywając kilka ścieżek gitar, i nakładając powtarzalne, transowe i hipnotyczne riffy na ukryte w tle ponure partie, które momentami brzmią jak posępne pomruki. Bardzo ciekawy efekt. Swoje trzy grosze dorzucają też wokale oddające ból, bezsilność i brak jakiejkolwiek nadziei, bijące z napisanych po polsku tekstów. Ciarki na plecach wywołują chociażby opętańcze krzyki pojawiające się w tle. Co ciekawe tytuły wszystkich utworów są zaprezentowane po angielsku.

Jeśli mnie słuch nie myli to całą atmosferę Euthanasia… zbudowano bez wsparcia klawiszy. Jeśli tak było, to chylę czoła przed kunsztem muzyków. Jest to album, na który warto zwrócić uwagę. Te niecałe 45 minut surowego, depresyjnego black metalu opartego na smutnych melodiach, zawiera w sobie na tyle pokaźny ładunek emocji, że jeszcze kilka chwil po ustaniu ostatniego dźwięku nie opuszczały mnie uczucia smutku i wewnętrznej pustki. A tego właśnie szukam w muzyce. Doznań, które powodują, że jestem w nią zaangażowany pomimo tego, że od jakiegoś czasu panuje już cisza. I to znalazłem na płycie Ohtar.

Ocena 7,5/10

Łukasz

Łukasz

Ku "rozpaczy" szanownej Małżonki uzależniony od kolekcjonowania CD. Natchniony płytą pewnego polskiego zespołu oraz kryzysem wieku średniego rozpocząłem przygodę z recenzowaniem . I tak z czasem trafiłem do Kvlt. Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana.
Łukasz

Tagi: , , , , , , .