Organic – “Carved In Flesh” (2018)

Gdy zabraknie mi solidnego death metalu do słuchania, niezwłocznie kieruje swoje poszukiwania w kierunku kilku wytwórni. Jedną z nich jest Testimony Records, która trzyma poziom od wielu lat, a jej wydawnictwa zawsze mają wiele do zaoferowania śmierć metalowym dewiantom. Tym razem wpadła w me ucho debiutancka płyta Włochów z Organic, nosząca tytuł Carved In Flesh. Płyta miała premierę 18 listopada zeszłego roku i jest dopiero drugim wydawnictwem w historii zespołu po Ep z 2014 roku pt. Death Battalion.

Nie da się ukryć, że minęło kilka miesięcy od premiery albumu i z tej perspektywy czasu mogę ocenić album nie tylko względem pierwszych odczuć, ale także długotrwałego osłuchiwania, ponieważ Carved In Flesh nieprzerwanie towarzyszy mi od dnia wydania. Można by to już przyjąć za mocny argument, żeby płytę sprawdzić, ale warto napisać o niej troszkę więcej.

Organic to kolejna załoga lubująca się w staromodnym, szwedzkim death metalu. Ich brzmienie obowiązkowo cuchnie siarką i charczy brudem. Bez tego po prostu nie ma czegoś takiego jak swedish death metal. Brudne brzmienie, głęboki wokal i sporo nośnych momentów to podstawowe cechy tej muzyki, a Organic korzysta z nich garściami. Bez kompleksów, przyczajeń i zakradania. Kawałki walą bez ostrzeżenia po gębie, a gdy już się nie spodziewasz kolejnego ciosu, to dobijają kopniakiem poniżej pasa. Carved… jest mocna i bezpośrednia jak działanie czystego spirytusu i tak samo jak on stopniowo obezwładnia tych, którzy odważyli się na nią skusić. Trzydzieści siedem minut trwania płyty naładowane jest chwytliwymi riffami, siłowymi rytmami, łatwo wpadającymi w ucho wokalami, a gdy od czasu do czasu pojawi się jakaś melodia, również zostaje automatycznie w głowie.

Nie da się ukryć, że w twórczości Organic wyraźnie słychać zamiłowanie muzyków do twórczości Grave, Dismember, Entombed czy Desultory, ale uważam, że przy założeniu grania jakiegoś konkretnego gatunku takie wpływy są atutem. Utwory takie jak choćby Suffocate In Blood, I, Soulless i tytułowy Carved In Flesh nie mają prawa pozostawić obojętnym żadnego fana szwedzkiej rzeźni, a to dopiero debiut.

Ocena : 8/10

Organic na Facebook’u.

Tagi: , , , , , , , .