Pig’s Blood – “Pig’s Blood” (2017)

Słowem wstępu powiem jedynie tyle, że gdy tylko pojawia się informacja o nowościach z Godz Ov War, to nie ma przysłowiowego “chuja we wsi”, aby był to słaby materiał. Nie inaczej jest w przypadku recenzowanego przeze mnie debiutu amerykańskiego kwartetu o wdzięcznej nazwie Pig’s Blood. Slamming brutal death metal? Nic z tych rzeczy. 

Pierwszy krążek death metalowców z Krainy Wielkich Jezior można podsumować w skrócie jednym sloganem: niewiele ponad 35 minut krwawego świniobicia. Metal zaserwowany przez czwórkę Amerykanów w niczym nie przypomina makabrycznych kanibali, niesmacznych tortur, rozkładających się trupów bądź porozwalanych ciał ofiar wojennych. To czysta patologia, piwnica pełna brudnych narzędzi do zadawania bólu, a także wszystko to, co mogliśmy zobaczyć w filmach Roba Zombiego czy przeczytać w niektórych książkach Edwarda Lee. Pogarda, okrucieństwo, zdeprawowanie. To wszystko w akompaniamencie naprawdę świetnej muzyki! Bo choć mogłoby się wydawać, że na Pig’s Blood odnajdziemy pierwotny i zwierzęcy death metal, to pamiętajmy, że tacy drapieżnicy mają asa w rękawie. W przypadku bestii z Wisconsin jest to wielowątkowość kompozycji i, nie bójmy się tego powiedzieć, niesamowicie dobrze dobrane brzmienie. There Will Be No Law czy Taste the Fucking Poison  są moim zdaniem najmocniejszymi akcentami tego krążka i świetnie udowadniają, czym jest pochwała brzydoty. Rzężące gitary w asyście niezwykle tłustej i pełnej perkusji, świetnie komponują się z bestialskim głosem, a raczej rykiem Eliisa. Przesłuchując album kilka razy z rzędu, naprawdę ciężko mówić o zmęczeniu bądź nudzie. To kolejny dowód na to, jak człowiek jest uległy wobec tego, co złe, w najbardziej dobrym znaczeniu tego słowa.

Rodzice od zawsze powtarzali mi, że na świecie są tylko dwie pewne rzeczy: śmierć i wzrost podatków. Gdyby choć trochę interesowali się patologicznym death metalem, to z pewnością dodaliby trzecią prawdę objawioną. Mianowicie mowa o tym, że po przesłuchaniu debiutanckiego albumu Pig’s Blood nic już nie będzie takie samo.

Ocena: 9/10

Maciej

Maciej

Psoty i bibeloty.
Maciej

Tagi: , , , , , , , , , , .