Rarog’g – “Rarog’g” (2016)

Lubimy rodzime zespoły. Nawet nie dlatego, że ostatnimi czasy krajowy black metal przeżywa jakiś rodzaj zmartwychwstania, i to co się dzieje na polskiej scenie  muzycznej, nawet zatwardzialców jest w stanie przyprawić o zawrót głowy. Polskie kapele lubię po prostu przez czysty lokalny sentymentalny patriotyzm. No a jak formacja jest jeszcze z Nowego Targu, w którym spędziłem dobrą część swojego życia, to już w ogóle…

Ponieważ masło jest maślane, to Rarog’g jest płytą kapeli Rarog’g. I to drugą, wydaną tym razem przez Hell is Here Productions. Pierwsze światło dzienne ujrzała 7 lat temu nakładem własnym i pewnie z tego powodu nie miałem okazji jej posłuchać. W związku z powyższym Rarog’g jest moim pierwszym tete-a-tete z góralskim kwartetem neofolklorystycznym.

Płytę buduje siedem utworów o łącznej długości prawie trzech kwadransów. Kawałki utrzymane w surowej konwencji dość pierwotnego black metalu brzmią składnie i przez cały czas trwania płyty słychać, że Panowie, nagrywając Rarog’ga, mieli swoją wizję i nie zgubili jej gdzieś między jednym kawałkiem a drugim. Tyle, że choć linie melodyczne brzmią ciekawie, brakuje im nieco tak zwanego pazura i uderzenia orzeźwiającego mrozu w twarz. Jedyne, co trochę nie pasuje mi do konwencji, to brzmienie partii wokalnych. Markus (wyłączając niektóre partie wokalne na Interregnum) bardziej pasuje mi do dokonań Sepultury czy Testametu niż do Mayhem czy Burzum. Ale może właśnie to przykuło moją większą uwagę do tego srebrnego krążka.

Partie instrumentalne są równe i pozbawione jakichś kwiatków do kożucha. No, może poza ambientowym zakończeniem The Great Red Sphere. Zresztą ten utwór, obok And the Silance Will Speak, Interregnum (za partie wokalne właśnie) i otwierającego Wolf Litter, to najciekawsze propozycje górali spod somiuśkich Totyr.

Dodatkową uwagę zwraca partia perkusji, która została nagrana przez samego Darka Brozowskiego.

Jak na dwanaście lat działalności, dwie płyty i EPka to trochę mało dla tak składnie grającej kapeli. Mam więc nadzieję, że Rarog’g szybko znajdzie swojego następcę, i że muzycy spuszczą srogi łomot kolegom i koleżankom z branży.

Ocena: 7/10

 

Tagi: , , , , , , , .