Raspberry Hills – “It Seems To Be Cheap” (2016)

Macie czasami takie uczucie, że jesteście zmęczeni hałasem, i ciężkim brzmieniem i chcecie uspokoić umysł? Po dużej ilości godzin spędzonych z metalowymi i rockowymi kapelami warto posłuchać czegoś lżejszego. Nie musiałem długo szukać, bo kiedy odpaliłem internety, szczęśliwie odnalazłem Raspberry Hills.

Formacja pochodzi z Bielska Białej i jest to stricte klasyczny blues rockowy skład, czyli śpiewający i grający wokalista, gitara solowa i sekcja rytmiczna. Czasami, w niektórych kawałkach, usłyszymy harmonijkę ustną i skrzypce, które znakomicie dopełniają całość. Można by się zastanowić, skąd biorą się tego typu zespoły, które tak świadomie wracają do korzeni muzyki rockowej. Inspirację są dość wyraźne, bo często słychać echa Cream czy Lynyrd Skynyrd. Wszystko jest jednak ładnie wymieszane i po prostu dobrze brzmi.

Na album It Seems To Be Cheap składa się 9 numerów, utrzymanych w stylistyce starego blues rocka jw. z końcówki lat 60. z domieszką psychodelicznych odjazdów spod znaku The Doors czy Grateful Dead. Każda z tych dziewięciu kompozycji posiada swój niepowtarzalny klimat. Od bluesowego „bujania” aż po countrowe przygrywki, z których słynął wspomniany wyżej Lynyrd Skynyrd.

Płytę można podzielić na dwie części -, żywsza, to ta pierwsza, by później w spokojnie przejść w część drugą utworem Desert Blues. Wokal Karola Ochodka w tym numerze przypomina mi klimaty z III Led Zeppelin. Spokojnie i dostojnie zespół sunie dalej, dając słuchaczowi uspokoić myśli i odpocząć.

Im dłużej słuchamy muzyki Raspberry Hills, tym więcej można znaleźć na tym longplayu. Podoba mi się również wydanie płyty, które przywodzi na myśl klasyczne odjazdowe, – klimatyczne okładki z przełomu lat 60. i 70. Warto dodać, że muzycy regularnie koncertują, częstując swoją muzyką głodnych słuchaczy blues rockowych dźwięków.

Podsumowując. Ameryka po raz kolejny na nowo nie została odkryta, jednak fajnie wiedzieć, że w Polsce są zespoły, które nie ulegają żadnym muzycznym trendom. Płyta nagrana solidnie z fajnymi tekstami i fajną oprawą graficzną. Czego chcieć więcej, po prostu słuchać i jeszcze raz słuchać.

Ocena 7/10

 

Rafał Morsztyn

Rafał Morsztyn

Jestem maniakiem starego rocka i metalu - uwielbiam grzebać i szukać fajnych rzeczy - organizuje koncerty i promuje polskie podziemie czytam sci fi - oglądam dobre i mało znane filmy
Rafał Morsztyn

Latest posts by Rafał Morsztyn (see all)

Tagi: , , , , , , , .