Rawhead – “Demonstrations” (2017)

Wskakujcie do DeLoreana DMC-12 i zapnijcie pasy, bo oto przenosimy się do początku lat dziewięćdziesiątych, by zapoznać się z twórczością nieistniejącego już amerykańskiego Rawhead. Grupa ta funkcjonowała w latach 1989-1994 i zdążyła wydać jedynie trzy demówki. Dziś, dzięki wydawnictwu Ragnarök możemy odbyć podróż sentymentalną i poznać tą zapomnianą thrashową perełkę z okolic Seattle w stanie Washington.

Demonstrations to kompilacja, na którą składa się materiał zaczerpnięty z trzech znanych dem grupy – z lat 1991, 1992 i 1994. Co ciekawe, ostatnie demo nigdy nie zostało oficjalnie wydane, zatem zbiór twórczości Rawhead zawiera cztery niepublikowane wcześniej kawałki. Grupa oparła się jakże popularnemu w Seattle ruchowi grunge, w swojej muzyce patrząc o parę lat wstecz i silnie opierając się na dokonaniach swoich poprzedników z zatoki San Francisco. Przyznam jednak, że po raz pierwszy słuchając płyty Demonstrations, odnosiłem wrażenie, że mam do czynienia z twórczością Sacred Reich, pewnie głównie dzięki brzmieniu wokalu, który do złudzenia przypomina głos Phila Rinda. Śmiało można zestawić tę kompilację z krążkiem The American Way, który zajmuje poczesne miejsce w dorobku wspomnianej grupy.

Rawhead był kwintetem, który z pewnością świetnie czuł się w obranej przez siebie stylistyce. Agresywne riffy i mocne solówki gitarowego duetu są w ich twórczości niczym napęd elektryczny, który na wysokich obrotach pcha tę thrashową maszynę do przodu. Opierając się nowej fali muzyki rockowej, która zaczęła dominować na początku lat dziewięćdziesiątych, zespół pozostał niestety w cieniu tych komercyjnych kapel, które tworzyły wtedy historię muzyki. Skoro jest więc możliwość, by zapoznać się z iście undergroundowym materiałem sprzed dwudziestu pięciu lat, to tym bardziej warto sięgnąć po Demonstrations.

Co ciekawe, utwory z tej płyty nie są ułożone chronologicznie. Sam dystrybutor pisze o trzech demówkach, które składają się na powyższą kompilację, że zostały one tak uporządkowane, by spowodować najmocniejsze uderzenie. Od szybkich zagrywek z dema Something Crushes Spine, poprzez mocne i zadziorne riffy z Bones of All Men, aż po mrok i doomowe wpływy z niepublikowanej wcześniej The Last One, jedenaście numerów, które przyjdzie Wam usłyszeć, to wspaniały krok wstecz, dzięki któremu poznać można jedną z ciekawszych nieznanych szerzej kapel.

Nie jest to oczywiście materiał pozbawiony wad i słabszych momentów. Niektóre kompozycje nieco wieją nudą, a rozwiązania, proponowane przez muzyków, są zwyczajnie powtarzalne. Nie umniejsza to jednak ich pasji do grania, która jest wyraźnie zauważalna w takich bombach, jak War Machine, Walk From Faith czy też End of Time. Kompilacja Demonstrations to płyta, której nie może zabraknąć w kolekcji każdego szanującego się fana starej szkoły thrash metalu. Wielka szkoda, że grupa Rawhead rozpadła się po zaledwie kilku latach grania, albo przynajmniej nie pozostawiła po sobie szerszej dyskografii. Kto wie, jak potoczyłaby się ich historia, gdyby zaczęli choć dwa lub trzy lata wcześniej?

Ocena: 9/10


Kup CD TUTAJ.

Vladymir

Now I am become Death, the destroyer of worlds.
Vladymir

Tagi: , , , , , , , , .