Satanic Might – “Arrival of the Winterwinds” (2016)

Od czasu do czasu nachodzi mnie refleksja na temat kondycji rodzimej sceny blackmetalowej. Nachodzi mnie zwłaszcza w chwilach, w których przez redakcję przelatuje gradobicie debiutów rodzimych kapel i człowiek (zwłaszcza ten wykształcony ściśle) zaczyna się zastanawiać, jakie jest prawdopodobieństwo wyłowienia z tej rzeki plastiku czegoś naprawdę metalowego.

Mnie udało się w zasadzie za pierwszym razem. Zupełnie na chybił trafił capnąłem, niczym Smeagol śniętą rybkę, zeszłoroczny już debiut kwartetu początkujących muzykantów z Olsztyna. Brak znajomości olsztynian nie jest w tym wypadku żadną ujmą, gdyż zespół Satanic Might to ich pierwszy muzyczny projekt, a Arrival of the Winterwinds to pierwsze demo. Demo nagrane zresztą pierwotnie klasycznie, własnym sumptem na osiemdziesięciu ośmiu kasetach, a nieco później również w limitowanym nakładzie 500 sztuk przez rodzimy Putrid Cult.

Zresztą nie tylko sposób wydania demówki jest klasyczny. Równie wzorcowa jest okładka i zawartość. Najkrócej rzecz ujmując, to pierwotny black metal a’la Darkthrone z najlepszych czasów. Brudny, prosty, okrutny, przejmujący, straszny, surowy, a w tym wszystkim świetnie i świeżo zagrany. Najlepszym streszczeniem płyty jest utwór tytułowy. Niedługa, powtarzalna linia melodyczna, utrzymana w średnio szybkim tempie i czarny, jak turecka kawa, wokal. Utwór świetny, podobnie jak trzy kolejne. Esencja esencji, czerń czerni i plugawe plugastwo. Kawałek przedostatni to cover Burning Eyes of the Werewolf fińskiego Satanic Warmastera. Zagrany równie zacnie, jak numery wcześniejsze. Demo kończy syntezatorowe outro mniej więcej tak samo liche, jak wszystkie klawiszowe ambienty a’la Mortiis z czasów The Song of a Long Forgotten Ghost.

I pewnie w podsumowaniu utyskiwałbym, że tamte czasy minęły, że nie ma co do nich wracać, że takie to już grali i że odgrzewane kotlety nie smakują. Tyle że Panowie z Satanic Might zagrali tak, że aż im uwierzyłem, że jest rok 1993. A jeśli więc tak, to kończę. Lecę kupić Det Som Engang Var Burzuma. Podobno świetny album!

Ocena: 8/10

 

 

Tagi: , , , , , , , .