Schammasch – “Maldoror Chants: Hermaphrodite” (2017)

Nudny i przewidywalny – na pewno użycie takich słów w stosunku do zespołu Schammasch powinno podlegać karze. Od wydania pełnego albumu Triangle minął ponad rok, po czym Szwajcarzy w wielkim stylu powracają z epką Maldoror Chants: Hermaphrodite, wydaną 9 czerwca, po raz kolejny współpracując Prosthetic Records.

Jeszcze zanim miejsce miała premiera, zasłuchiwałam się w krótkim trailerze i z niecierpliwością czekałam na to, jaki będzie ich kolejny album. Biorąc pod uwagę nazwanie LP Triangle objawieniem, dorównanie jej wydawało się trudnym zadaniem. Ale po raz kolejny muzycy poszerzają horyzonty i udowadniają, że nie ma dla nich żadnych granic. Na uwagę zasługuje również koncepcja okładki – przedstawienie hermafrodyty, dzieło meksykańskiego artysty Hectora Pinedy.

Maldoror Chants: Hermaphrodite to siedem utworów, zapewniające półgodzinną ucztę dla słuchacza, których inspiracją były Pieśni Maldorora, autorstwa Comte de Lautremonta. Teksty, napisane w 1869r., do dziś uważane są za kontrowersyjną powieść bluźnierczego, obdarowanego niezwykłą wyobraźnią pisarza.

To płyta wymagająca od słuchacza skupienia, w przeciwnym razie może wydać się nieco chaotyczna. Podział na poszczególne utwory jest raczej umowny, przy pierwszych czterech piosenkach granice między utworami się zacierają, jak między Prologue i The weighty burden of an eternal secret. Jednak „im dalej w las” piosenki zyskują na szybkości, apogeum osiągając w Chimerical Hope. Nawiedzona, gęsta atmosfera Prologue wybrana została na początek płyty, być może jako odwołanie do trzeciego, ostatniego krążka z Triangle, utrzymanego w podobnym klimacie. Między kolejnymi tąpnięciami nieokreślonych dźwięków i zniekształconymi głosami panuje niedopowiedziana brutalność, tętent powodujący nasilenie napięcia i strachu. I tak płynnie przechodzi w The weighty burden of an eternal secret , który to utwór wzbogacony został w deklamację tekstu przez C.S.R. Chwila przerwy i kawałek pokazuje swoją drugą stronę, stłumioną i bardziej spirytualistyczną, z szeptem ślizgającym się w przestrzeni utworu, ale nieodgrywającym głównej roli, w przeciwieństwie do następującego Along the Road that leads to Bedlam. Do tej części płyta jest ubogo osadzona w emocjonalności. Raczej emanuje chłodem, co zmienia się w trakcie krótkiego i łagodnego These tresses are sacred. May his illusion last until dawn’s awakening to najlepsze wydanie Schammasch, może nie na miarę zachwycającego Serpent Silence pochodzącego z Contradiction, który według mnie jest absolutnie szczytowym dokonaniem zespołu, ale to duża dawka dobrej muzyki w tym utworze. A właściwie to mało powiedziane. Potężnie brzmiący, miejscami syntetycznie, jednak dość melodyjny utwór plasuje go na faworyta Maldoror Chants. Głębia utworu i nałożenie dźwięków potęguje wrażenie niepokoju, by w momencie pojawienia się chóralnego wokalu nastąpił zwrot, który utrzymuje się do końca utworu, powodując osobliwą poetyckość. Startujące ze sporym ładunkiem Chimerical hope, na wpół krzyczane, od samego wstępu trzyma sprzężony hurkot z huraganową siłą, wciskający w fotel. Ich brzmienie nigdy do łagodnych nie należało, jednak w tym utworze zespół pokazuje siłę, która do tej pory się nie ujawniała.

Złożone, różnorodne utwory, jak na Schammasch przystało, to kolejne wcielenie zespołu, dające porcję muzyki, która się nie nudzi. Obecność EP Maldoror Chants: Hermaphrodite z pewnością ucieszy entuzjastów Schammasch i zaostrzy apetyt na następną płytę. O ich przyszłość możemy być spokojni.

Ocena: 9/10

Tagi: , , , , , , , , .